Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zarejestrowała w USA nowy preparat w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – bromek aklidyny – dostępny w postaci wziewnej, w dawce 400 mg, stosowanej 2 razy dziennie.
Bromek aklidyny należy do grupy leków o działaniu cholinolitycznym. Jest kompetytywnym i odwracalnym inhibitorem receptorów muskarynowych, głównie typu M3, mięśniówki gładkiej oskrzeli, których zablokowanie prowadzi do czasowego zmniejszenia obturacji, zwiększenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, poprawy parametrów spirometrycznych oraz w rezultacie do poprawy jakości życia pacjentów.
Rejestrację bromku aklidyny oparto na wynikach czterech prób klinicznych. Pierwsze badanie, randomizowane, kontrolowane placebo oraz formoterolem, z podwójnie ślepą próbą (Trial A), do którego zakwalifikowano 79 chorych, miało na celu ustalenie największej skutecznej dawki leku. Po 7 dniach stosowania aklidyny wykazano, że dawka 400 mg przyjmowana dwa razy dziennie wywiera istotnie większy wpływ na wzrost FEV1 niż dawki 100 mg oraz 200 mg.
Do trzech pozostałych randomizowanych, kontrolowanych placebo badań z podwójnie ślepą próbą (Trial B,C i D) zakwalifikowano w sumie 1276 pacjentów ze zdiagnozowaną POChP, w wieku 40 lat bądź starszych, ze wskaźnikiem spirometrycznym FEV1 wynoszącym co najmniej 30% wartości należnej (n.w.), ale mniejszym niż 80% n.w . 636 chorych przydzielono do grupy otrzymującej bromek aklidyny 2 razy dziennie w dawce 400 mg, a 640 chorych do grupy placebo. Po upływie 3 miesięcy w przypadku badania B i C i 6 miesięcy w przypadku badania D zaobserwowano znaczący wzrost wartości FEV1 w porównaniu z placebo - B: 0.12 (120 mL) 95% CI, 0.08 - 0.16; C: 0.07 (70 mL), 95% CI, 0.03 – 0.12; D: 0.11 (110 mL), 95% CI, 0.07 – 0.14.
Podczas stosowania bromku aklidyny rzadko występowały działania niepożądane. Najczęściej obejmowały one ból głowy, kaszel, biegunkę oraz zapalenie gardła i zatok. Należy również pamiętać, że stosowanie leku może prowadzić do paradoksalnego skurczu oskrzeli, a także, ze względu na efekt cholinolityczny, zaostrzenia jaskry z wąskim kątem przesączania oraz do zalegania moczu.
W maju 2012 r. bromek aklidyny został pozytywnie zaopiniowany przez Europejską Agencję Leków, należy więc również spodziewać się jego rychłej rejestracji w Europie. Będzie on kolejnym, po ipratropium, tiotropium oraz indakaterolu, wziewnym cholinolitykiem dostępnym w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o