Hiszpańscy naukowcy z Insitut D’Investigacions Biomediques w Barcelonie przeprowadzili badanie, w którym poddano ocenie skuteczność sterydoterapii u chorych na pozaszpitalne zapalenie płuc (CAP – community acquired pneumonia).
Zakwalifikowano do niego 3257 chorych z CAP hospitalizowanych w Barcelonie między czerwcem 1997 r. i styczniem 2008. 260 z nich (8%) otrzymywało dzienne dawki metyloprednizolonu lub ekwiwalentów (średnio 45 mg/dzień) przez 7 dni lub dłużej w 68% przypadków, jako dodatek do standardowego leczenia antybiotykami. Ponadto pacjenci w grupie otrzymującej sterydy byli przeważnie starsi, w gorszym stanie klinicznym oraz mieli więcej chorób współistniejących ( w tym POChP i astmę) w porównaniu do reszty pacjentów. Wyniki badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu online czasopisma Respirology.
Okazało się, że stosowanie sterydów nie wpłynęło na zmniejszenie śmiertelności oraz utrzymanie i poprawę klinicznej stabilności pacjentów. Wiązało się natomiast z dłuższym czasem hospitalizacji dla niektórych chorych. Śmiertelność (6% w grupie nieleczonej GKSem vs. 7% w grupie poddanej sterydoterapii) i czas do klinicznej poprawy (4 dni [95% CI, 3-6] vs 5 dni [95% CI, 3-7], p=0.11) były podobne w obu grupach. Czas hospitalizacji w grupie pacjentów leczonych sterydami był dłuższy i wynosił 9 dni (95% CI, 6-14) w porównaniu do 6 dni (95%, Ci 3-9), w porównaniu do drugiej grupy. Ponadto u osób przyjmujących GKS dłużej niż 7 dni częściej dochodziło do pogorszenia stanu klinicznego, częściej konieczne było zastosowanie mechanicznego wspomagania wentylacji, chorzy mieli więcej powikłań systemowych oraz wymagali jeszcze dłuższej hospitalizacji (średnio 13 dni).
Glikokortykosteroidy, pomimo braku rekomendacji, są często stosowane przez lekarzy według własnego uznania w praktyce klinicznej u chorych z pozaszpitalnym zapaleniem płuc. Naukowcy podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych, dobrze zaprojektowanych randomizowanych badań klinicznych, które pozwalałyby wiarygodnie ocenić wpływ sterydoterapii na leczenie pacjentów z CAP.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o