2013-03-08 Aktualności

 Rok po wejściu w życie ustawy refundacyjnej przedstawiciele firm z branży farmaceutycznej oceniają skutki jej wprowadzenia w raporcie KPMG.

Jak wynika z raportu KPMG, przedsiębiorcy widzą potrzebę uporządkowania przepisów prawa i pozytywnie oceniają kierunek zmian wyznaczony przez ustawę refundacyjną, promujący większą odpowiedzialność za wydawanie pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak krytycznie oceniają sposób ich wprowadzenia. Co trzecia firma z branży farmaceutycznej zgadza się ze stwierdzeniem, że ustawa refundacyjna przyczyniła się do zwiększenia przejrzystości przepisów, natomiast 68% firm wskazuje, że nie wpłynęła ona na poprawę transparentności regulacji. 87% firm zwraca uwagę na brak wystarczającej pomocy ze strony Ministerstwa Zdrowia przy wyjaśnieniu wątpliwości dotyczących stosowania nowego prawa. Zdaniem przedstawicieli firm farmaceutycznych niejasne pozostają kryteria decyzji o objęciu danego leku refundacją, a mechanizmy wprowadzone przez ustawę nie promują leków innowacyjnych.

Korzyści dla NFZ

Wpływ ustawy refundacyjnej na sytuację NFZ, jak wynika z raportu, 84% firm farmaceutycznych uznało za raczej korzystny lub bardzo korzystny. Natomiast większość firm farmaceutycznych uważa, że ustawa refundacyjna nie wpłynęła dobrze na sytuację pacjentów, hurtowników, dystrybutorów i producentów leków. Blisko 75% firm określiło wpływ ustawy na hurtowników jako niekorzystny. W przypadku pacjentów, dystrybutorów oraz producentów przeważała odpowiedź o raczej niekorzystnym wpływie.

Negatywny wpływ sztywnych cen i marż oraz grup limitowych

Zdaniem większości badanych firm farmaceutycznych, wprowadzenie sztywnych cen i marż negatywnie wpłynęło na ich działalność. Takie opinie przeważają w grupie hurtowników (72%). W przypadku dystrybutorów oraz producentów leków na niekorzystne skutki wprowadzenia sztywnych cen i marż wskazało blisko 60% badanych. W odniesieniu do grup limitowych 73% producentów oraz 46% dystrybutorów wpływ tych zmian uważa za niekorzystny.

Kosztowne działania

85% firm z branży farmaceutycznej wskazało, że ustawa refundacyjna wymusiła na nich konieczność zmiany modelu biznesowego. 56% badanych firm podjęła lub planuje podjęcie działań w zakresie zmian w swojej strukturze lub procesach w celu adaptacji do nowych przepisów. Ponad ⅔ firm wskazuje zaś, że proces przystosowania do nowego prawa generuje istotne koszty dla przedsiębiorstwa,  najczęściej związane z koniecznością zapewnienia obsługi prawnej w większym wymiarze, usługami informatycznymi, zaangażowaniem dodatkowych sił i środków w analizę  zmieniającej się sytuacji rynkowej oraz dostosowywanie zasad współpracy z kontrahentami do aktualnego statusu refundacyjnego leków.

Spadek przychodów ze sprzedaży leków refundowanych

Zdecydowana większość przedsiębiorców z branży farmaceutycznej (65% hurtowników, 59% dystrybutorów, 79% producentów) odnotowała spadek przychodów ze sprzedaży leków refundowanych w pierwszym kwartale 2012 r. (w porównaniu do analogicznego okresu w 2011 r.). Po pierwszym półroczu sytuacja poprawiła się w przypadku dystrybutorów i producentów leków, a pogorszyła się w przypadku hurtowników.

Potrzebne zmiany

Zdaniem badanych przedsiębiorców potrzebne jest doprecyzowanie przepisów o niedozwolonych korzyściach i uregulowanie kwestii eksportu równoległego. Postulowane zmiany obejmują również zmianę przepisu o reklamie aptek w ten sposób, by możliwe było przekazywanie przez apteki informacji dla pacjentów.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o