Wskazaniem do stosowania leku jest spożywanie ≥60 g czystego alkoholu etylowego dziennie przez mężczyzn lub ≥40 g w przypadku kobiet.
Nalmefen powinien być przyjmowany przez pacjenta doustnie raz dziennie, kiedy pojawia się chęć spożycia alkoholu. Lek należy stosować wyłącznie ze wsparciem psychologicznym i socjalnym, tylko u ludzi, którzy nie mają fizycznych objawów odstawienia oraz nie wymagają niezwłocznej detoksykacji. Działanie nalmefenu polega na łączeniu się z receptorami opioidowymi w centralnym układzie nerwowym, biorącymi udział w powstawaniu uzależnienia, dzięki czemu jego przyjmowanie powoduje zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu u osób uzależnionych.
Efektywność Selincro została przetestowana pierwotnie w modelach eksperymentalnych, a następnie w dwóch głównych badaniach klinicznych, przeprowadzonych na 1322 dorosłych pacjentach z uzależnieniem od alkoholu. Porównywano w nich skuteczność nalmefenu z placebo. Główną miarą skuteczności leku była redukcja liczby dni, w których pacjenci spożywali znaczne dawki alkoholu i średnie dzienne spożycie alkoholu po 6 miesiącach terapii. Istotna poprawa w leczeniu, przeważnie obserwowana w ciągu pierwszych 4 tygodni, była większa u pacjentów, którzy spożywali powyżej 60 g dziennie alkoholu – w przypadku mężczyzn i 40 g – w przypadku kobiet. U tych chorych, po 6-miesięcznej terapii, liczba dni ze znacznym spożyciem alkoholu spadła z 23 do 10 w pierwszym badaniu oraz z 23 do 11 w drugim. Dzienne spożycie alkoholu zmalało odpowiednio z 102 g do 44 g w pierwszej próbie oraz ze 113 g do 43 g w drugiej. Poprawa w leczeniu była większa przy stosowaniu nalmefenu w porównaniu z placebo o 2,7 do 3,7 - w odniesieniu do dni ze znacznym spożyciem alkoholu miesięcznie oraz o 10 g do 18 g w przypadku redukcji ilości alkoholu spożywanego dzienne.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (występującymi u więcej niż jednego pacjenta na dziesięciu) były nudności, zawroty głowy, bezsenność oraz ból głowy. Najczęściej objawy te miały niewielkie nasilenie i trwały krótko. Lek nie może być stosowany u pacjentów przyjmujących przeciwbólowe leki opioidowe.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o