Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) wydała komunikat dotyczący leków inkretynowych, stosowanych u chorych z cukrzycą typu 2. Najnowsze, jeszcze nieopublikowane, doniesienia akademickich badaczy sugerują, że stosowanie leków inkretynowych może prowadzić do zwiększenia ryzyka powstania zmian zapalnych w trzustce oraz zmian przedrakowych o typie metaplazji przewodu trzustkowego.
Leki inkretynowe są jedną z najnowszych grup znajdujących miejsce w terapii cukrzycy typu 2. Należą do nich eksenatyd, liraglutyd, sitagliptyna, saksagliptyna, alogliptyna oraz linagliptyna (część z tych leków jest niedostępna w Polsce). Ich działanie polega na - w przypadku analogów glukagonopodobnego peptydu 1. - aktywacji receptora dla GLP-1 poprzez bezpośrednie wiązanie się z nim bądź poprzez hamowanie dipeptydylopeptydazy typu IV, będącej fizjologicznym inaktywatorem GLP-1 (inhibitory DPP-IV).
Oświadczenie to ma charakter wyłącznie informacyjny i skierowane jest głównie do pracowników służby zdrowia. FDA jest na etapie rozpatrywania nowych doniesień i nie zmienia aktualnego profilu bezpieczeństwa leków inkretynowych. Agencja zaleca także, aby lekarze stosowali się do informacji zawartych w charakterystyce produktu leczniczego.
Warto wspomnieć, iż Agencja wydała wcześniej oświadczenie ostrzegające o możliwości wystąpienia ostrego zapalenia trzustki (OZT) związanego z przyjmowaniem eksenatydu i sitagliptyny. Niedawno opublikowane badanie, w którym przeanalizowano rejestry ubezpieczeń chorych leczonych tymi lekami, wskazało na dwukrotnie większe ryzyko rozwinięcia OZT po ich zastosowaniu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o