Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków opublikowała komunikat o konieczności umieszczenia w opisach produktów leczniczych obejmujących antybiotyki z grupy fluorochinolonów rozszerzonej informacji o możliwości wystąpienia poważnego działania niepożądanego pod postacią trwałej neuropatii obwodowej.
Mimo iż ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia tego schorzenia zostało umieszczone w charakterystykach produktów leczniczych w 2004 r., to nie zostało one adekwatnie opisane. Neuropatia obwodowa objawia się bólem dotyczącym kończyny górnej bądź dolnej, pieczeniem, mrowieniem, drętwieniem, aż do osłabienia oraz zaburzeń czucia. Uszkodzenie nerwu może wystąpić w każdym momencie, nawet wkrótce po rozpoczęciu leczenia i trwać przez wiele miesięcy lub lat od odstawienia leku.
Ryzyko neuropatii dotyczy lewofloksacyny, ciprofloksacyny, moksyfloksacyny, norfloksacyny, ofloksacyny oraz gemifloksacyny, przyjmowanych doustnie bądź w iniekcjach. Natomiast nie dotyczy ono preparatów przeznaczonych do stosowania powierzchownego w infekcjach uszu oraz oczu, zawierających wymienione leki. W przypadku wystąpienia objawów neuropatii leczenie chinolonami powinno zostać jak najszybciej przerwane i zmienione na lek przeciwbakteryjny z innej grupy, oprócz okoliczności w których korzyści z podawania fluorochinolonów przewyższają ryzyko powikłań.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o