2013-10-21 Aktualności

W najnowszym wydaniu British Medical Journal naukowcy z Uniwersytetu w Tarragonie (Hiszpania) opublikowali wyniki randomizowanego badania, w którym poddali ocenie wpływ amoksycyliny z kwasem klawulanowym oraz ibuprofenu w postaci doustnej na leczenie niepowikłanego ostrego zapalenia oskrzeli, przebiegającego z wykrztuszaniem bezbarwnej wydzieliny.

            Powyższe badanie  miało charakter wieloośrodkowy (9 ośrodków klinicznych w Hiszpanii), przeprowadzone zostało z pojedynczą ślepą próbą, pod kontrolą placebo i randomizacją. Wzięło w nim udział 416 pacjentów w wieku od 18 do 70 lat, u których występowały objawy zakażenia dróg oddechowych trwające krócej niż tydzień, z kaszlem jako głównym objawem, obecnością bezbarwnej plwociny oraz przynajmniej jednym towarzyszącym objawem zakażenia dolnych dróg oddechowych (dusznością, świszczącym oddechem, dyskomfortem lub bólem w klatce piersiowej). Chorych przydzielono w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej przez 10 dni ibuprofen w dawce 600 mg 3 razy dziennie, amoksycylinę z kwasem klawulanowym 500 mg/125 mg 3 razy dziennie bądź placebo. Czas trwania objawów był mierzony za pomocą karty obserwacji. Główny punkt końcowy stanowiła liczba dni z obecnością  kaszlu występującego po wizycie randomizacyjnej.

            Informacje o czasie trwania objawów dostarczyło 390 chorych. Średnia liczba dni z obecnością kaszlu była nieznacznie niższa w grupie przyjmującej ibuprofen (9 dni,95% CI 0.78-1.35) w porównaniu do grupy, w której stosowano amoksycylinę z kwasem klawulanowym (11 dni, 95% CI 10-12) bądź placebo (11 dni, 95% CI 8-14), aczkolwiek różnica ta nie była statystycznie istotna. Zarówno antybiotyk, jak i ibuprofen nie zwiększały prawdopodobieństwa ustąpienia kaszlu (HR 1.03, 95% CI 0.78 – 1.35; HR 1.23 95% CI 0.93-1.61). Objawy uboczne zaobserwowano u 27 pacjentów, najczęściej w grupie leczonej amoksycyliną i kwasem klawulanowym (12%).

            Nie ma zatem przesłanek do stosowania rutynowo antybiotyku bądź niesteroidowych leków przeciwzapalnych u chorych z niepowikłanym zapaleniem oskrzeli, bez towarzyszacych obciążeń internistycznych.   

Copyright © Medyk sp. z o.o