2013-11-14 Aktualności

Ruszyła kampania „Poszerzamy HERyzonty”, skierowana do kobiet chorujących na raka piersi i ich bliskich.  Akcja została zorganizowana przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki”, we współpracy z Fundacją Onkologiczną Osób Młodych „Alivia”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat przyczyn i możliwości leczenia tej choroby. Hasło akcji nawiązuje do receptora HER2.

Rak to choroba, z którą można i trzeba walczyć – nie wolno się poddawać, bo przeciwnik to wyczuje i zada bolesny cios. Medycyna każdego roku przynosi nowe odkrycia i dostarcza zarówno lekarzom, jak i pacjentom skuteczną broń, ale samo specjalistyczne wyposażenie to za mało – podkreśla Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki".  Kampania zyskała już poparcie znanych sportowców, m.in. Kingi Baranowskiej, Iwony Guzowskiej, Justyny Kowalczyk, Marka Kamińskiego. To właśnie oni mogą przekonać wiele tysięcy chorych, że z rakiem piersi można wygrać – ale trzeba do tej walki się przygotować.

Na stronie  www.heryzonty.pl znajdują się informacje nt. raka piersi oraz warsztatów edukacyjnych dla pacjentek z udziałem onkologów, psychoonkologów, jak również kobiet, które swoją historią potwierdzają, że warto stawić czoła chorobie.  Udostępniona będzie także broszura edukacyjna nt. HER2-dodatniego raka piersi, pod redakcją dr hab. n. med. Marii Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Receptor HER2 to białko, które wysyła sygnały odpowiedzialne za wzrost i rozwój zdrowej komórki. Jego nadmierna ilość (nadekspresja receptora HER2 = rak HER2 - dodatni) na powierzchni komórki nowotworowej powoduje, że guz może zacząć gwałtownie rosnąć i szybciej dawać przerzuty.

Leczenie HER2- dodatniego raka piersi trastuzumabem (Herceptin) zwiększyło szanse na wyleczenie pacjentek. EMA (European Medicines Agency) zarejestrowała trastuzumab w nowej formie do podawania podskórnego, zarówno we wczesnej, jak i zaawansowanej postaci choroby. Podanie podskórne trwa od 2 do 5 minut, zamiast wlewu trwającego 30-90 minut. Szybsza i wygodniejsza forma podania jest alternatywą dla dożylnej postaci leku, stosowanej każdego roku u ponad 80 000 chorych w Europie. Podskórna postać to gotowy do użycia płyn podawany w stałej dawce 600 mg/5 ml co trzy tygodnie. Lek podawany w tej formie zachowuje taką samą skuteczność jak forma dożylna.W trakcie badań klinicznych potwierdzono zbliżony profil bezpieczeństwa, nie wykazując dodatkowych skutków ubocznych wynikających ze zmiany sposobu podawania preparatu. Bezbolesne rozprzestrzenianie się i wchłanianie wstrzykniętego roztworu pod skórą jest możliwe dzięki połączeniu substancji czynnej trastuzumabu z substancją pomocniczą – hialuronidazą, która zwiększa odwracalnie przepuszczalność tkanki podskórnej. Lek przenika do naczyń krwionośnych i działa przeciwnowotworowo, blokując aktywność receptora HER2.

Pertuzumab (Perjeta) jest kolejnym przykładem terapii personalizowanej. Działanie leku jest wyraźnie ukierunkowane na konkretny cel – białko HER2, obecne  w dużej liczbie kopii na powierzchni komórek HER2-dodatniego raka piersi. Dołączenie leku  (pertuzumab) do trastuzumabu, podawanego z docetakselem (dotychczasowy standard w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi), dało spektakularne rezultaty, zwiększając efektywność leczenia o 50%. Ta mieszana terapia o 50% wydłuża czas przeżycia chorych bez progresji choroby, w porównaniu z dotychczas stosowanym standardem leczenia (trastuzumab + docetaksel).

 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o