2013-11-14 Aktualności

Data 14 listopada nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin Fryderyka Bantinga (1891-1941), odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla. Najnowsze dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej pokazują, że już 371 mln osób na świecie choruje na cukrzycę. W Polsce z cukrzycą zmaga się 3 mln osób, z czego ok. 1 mln nie wie jeszcze o swojej chorobie. Co druga osoba, która umiera z powodu cukrzycy, ma mniej niż  60 lat. W dużej mierze choroba nadal pozostaje nierozpoznana lub jest rozpoznawana bardzo późno.

Statystyki zachorowania na cukrzycę stale rosną. Jeszcze w 1985 r. z najbardziej wiarygodnych danych wynikało, że na cukrzycę choruje 30 mln ludzi na całym świecie. 15 lat później liczbę chorych określano już na nieco ponad 150 milionów. W 2010 szacowano liczbę chorych na około 300 mln. IDF szacuje, że liczba to wzrośnie do 552 mln do 2030 r. Szczególnie wzrost liczby chorych na cukrzycę obserwuje się w krajach rozwijających się, co ma związek m.in. ze współczesnym, niezdrowym trybem życia i jego efektami w postaci otyłości czy nadciśnienia, a także starzejącym się społeczeństwem.

Dziesiątki milionów ludzi z cukrzycą cierpi z powodu jej groźnych powikłań. Cukrzyca znajduje się w grupie pierwszych 10 przyczyn niepełnosprawności ludzi - według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 15 mln ludzi niewidomych utraciło wzrok w wyniku powikłań cukrzycy.

O cukrzycy mówi i myśli się w Polsce w sposób schematyczny i stereotypowy. Z badań przeprowadzonych przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą wynika, że większość osób nie kojarzy cukrzycy z ciężkimi powikłaniami, dlatego też specjalnie nie przykłada dużej wagi do regularnej kontroli glikemii. Wiele niedomówień i niezrozumienia samej specyfiki choroby powoduje, że cukrzycę traktuję się jako  jedną z „tych” lżejszych chorób. W związku z tym Koalicja w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą podjęła się zadania „Redefinicji cukrzycy”, czyli zredefiniowania na nowo tej choroby w warstwie słownej i społecznej. Intencją organizatorów akcji  jest otwarcie nowego rodzaju dialogu w cukrzycy w Polsce, a także próba zmiany języka w mówieniu o tej chorobie. W ramach projektu już w październiku podjęto cykl rozmów okrągłego stołu na szczeblu regionalnym. W 3 miastach Polski: w Gdańsku, Lublinie i Wrocławiu odbyły się spotkania środowiska diabetologicznego z przedstawicielami lokalnych instytucji, konsultantów regionalnych, organizacji pacjenckich, które miały na celu rozpoczęcie dyskusji, a także wspólne porozumienie dotyczące strategii zatrzymania rosnącego odsetka chorych w poszczególnych województwach. Podsumowaniem tych rozmów będzie debata w Sejmie RP zaplanowana na 21 listopada b.r. z udziałem m.in. Igora Radziewicza- Winnickiego (podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia), Marcina Pakulskiego (wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia), Tomasza Latosa (przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia), Grażyny Hart (dyrektor Departamentu Orzecznictwa ZUS), prof. Leszka Czupryniaka (prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego).

Symbolicznym elementem akcji jest zmiana słownikowej definicji cukrzycy w Słowniku Języka Polskiego. Przez cały listopad trwa akcja zbierania propozycji zmian w definicji, które można wpisywać na stronie akcji www.nie-cukrzycy.pl lub na  Facebook.pl/Cukrzycawięcejniżcukier. Propozycja tej zmiany zostanie przedłożona Radzie Języka Polskiego pod koniec listopada. Sponsorami kampanii „Redefinicja cukrzycy” są firmy Novo Nordisk, Servier oraz MSD.

Cukrzyca stała się także problemem z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. W krajach o niskim i średnim dochodzie choroba ta zagraża dobrobytowi ekonomicznemu. W 2012 r. wydatki związane z leczeniem cukrzycy na świecie stanowiły 11% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną i wyniosły 471 mld dolarów. Przypuszcza się, że do roku 2030 koszty związane z profilaktyką oraz leczeniem cukrzycy i jej powikłań wyniosą ponad 595 mld dolarów.

Całkowite koszty cukrzycy w Polsce wyniosły w 2012 r. ponad 5,6 mld PLN. Ponad połowę tych kosztów generują całkowite koszty powikłań cukrzycy - 2,9 mld PLN, a niemal jedną trzecią koszty utraconej produktywności (1,6 mld). Koszty leczenia cukrzycy stanowią 1/5 tych kosztów (1,5 mld).

 

Copyright © Medyk sp. z o.o