2013-12-06 Artykuł

Wyniki pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, przedstawione po raz pierwszy na posiedzeniu naukowym American Heart Association (AHA), wskazują na potencjał fragmentu przeciwciała (Fab) jako swoistego antidotum, które natychmiastowo, całkowicie i trwale odwraca wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu. Fragment przeciwciała nie jest jeszcze zatwierdzony do stosowania klinicznego. Nadal trwają badania, których celem jest ustalenie jego profilu skuteczności i bezpieczeństwa. W 2014 r. firma Boehringer Ingelheim planuje rozpoczęcie kolejnej fazy badań z udziałem pacjentów.

Bezpieczeństwo, tolerancję, parametry farmakokinetyczne i farmakodynamiczne antidotum zawierającego fragment przeciwciała oceniono w badaniu klinicznym z randomizacją, podwójnie zaślepionym, z grupą kontrolną placebo, z udziałem 145 zdrowych ochotników. W pierwszym etapie przetestowano tolerancję fragmentu przeciwciała podawanego we wlewie dożylnym we wzrastających dawkach (do 8 g). W drugim etapie oceniono możliwość odwrócenia działania przeciwkrzepliwego dabigatranu poprzez zastosowanie 5-minutowych wlewów dożylnych leku w trzech różnych dawkach (1 g, 2 g i 4 g), które podawano po wcześniejszym przyjęciu dabigatranu  (220 mg dwa razy na dobę przez 3 dni). Uzyskano następujące wyniki: wszystkie podane dawki antidotum zawierającego fragment przeciwciała były dobrze tolerowane; 5-minutowy wlew antidotum po wcześniej zastosowanym leczeniu dabigatranem  zapewniał natychmiastowe, całkowite i trwałe odwrócenie przeciwkrzepliwego wpływu dabigatranu; w przypadku dawek 2 g i 4 g efekt odwrócenia wpływu utrzymał się przez ponad 12 godzin po zakończeniu wlewu.

Te pierwsze wyniki badania klinicznego oceniającego fragment przeciwciała stosowany jako swoiste antidotum dla dabigatranu są bardzo zachęcające. Poprzez dostarczenie pierwszego nowego leku przeciwzakrzepowego pacjentom  z migotaniem przedsionków firma Boehringer Ingelheim stała się liderem w tej dziedzinie. Wyrazem naszego zaangażowania w innowacje naukowe jest kontynuacja badań, których celem jest dalsza poprawa opieki nad pacjentami leczonymi dabigatranem poprzez rozszerzenie zakresu możliwości odwrócenia wpływu przeciwkrzepliwego, które lekarze będą mogli wykorzystać w praktyce klinicznej – skomentował profesor Klaus Dugi, pierwszy wiceprezes korporacji ds. medycznych w firmie Boehringer Ingelheim.

Głównym celem leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków jest zapobieganie udarowi mózgu poprzez leczenie przeciwzakrzepowe. Znanym możliwym powikłaniem stosowania wszystkich leków przeciwzakrzepowych jest podwyższone ryzyko krwawienia. Nie ma zatwierdzonego, dostępnego w praktyce klinicznej antidotum przeciwko wpływowi przeciwkrzepliwemu jakiegokolwiek nowego doustnego leku przeciwzakrzepowego, jednakże obecnie dostępne są wytyczne wskazujące prawidłowe metody postępowania, które można zastosować u pacjentów leczonych dabigatranem  w celu odwrócenia wpływu przeciwkrzepliwego lub zabezpieczenia krwawienia w sytuacjach nagłych. W przeprowadzonej pod tym kątem analizie cząstkowej w badaniu RE-LY® wykazano, że rokowanie co do przeżycia było lepsze, a czas spędzony na oddziale intensywnej opieki medycznej z powodu dużego krwawienia był krótszy u pacjentów z powikłaniami po stosowaniu dabigatranu w porównaniu z grupą  warfaryny.

Oczekuje sie, że opracowanie swoistego antidotum dla dabigatranu  jeszcze bardziej poszerzy gamę środków odwracających wpływ przeciwkrzepliwy dostępnych dla lekarzy w praktyce klinicznej.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o