Jak wynika z nowej metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, opublikowanej w najnowszym wydaniu Stroke, podwójna terapia przeciwpłytkowa klopidogrelem oraz aspiryną jest skuteczniejsza w redukcji ryzyka wystąpienia udaru mózgu u pacjentów z chorobami układu krążenia w porównaniu z monoterapią każdym z tych leków. Metaanalizie poddano 22 badania, do których zakwalifikowano łącznie ponad 173 000 pacjentów.
Zastosowanie podwójnej terapii przeciwpłytkowej (w trakcie 12-miesięcznego okresu obserwacji) w prewencji pierwotnej w porównaniu z monoterapią aspiryną bądź klopidogrelem wiązało się z redukcją ogólnego ryzyka udaru mózgu o 20%. W określonych przypadkach udaru niedokrwiennego bądź przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) ryzyko było niższe o 23%. Nie zaobserwowano przy tym zwiększonego ryzyka krwotoku śródczaszkowego. Analizie została także poddana skuteczność podwójnej terapii w porównaniu do monoterapii aspiryną w prewencji wtórnej, którą objęto ponad 13 000 pacjentów. Okazało się, iż redukuje ona ryzyko udaru niedokrwiennego, TIA oraz krwawienia wewnątrzczaszkowego o 24 %.
Analiza połowy badań przeprowadzonych na 43 000 pacjentów wykazała, iż stosowanie w podwójnej terapii tikagrelolu i prasugrelu nie zmniejsza ryzyka udaru mózgu. Ponadto jednoczasowe leczenie tikagrelolem oraz aspiryną wiązało się z większym ryzykiem krwawienia śródczaszkowego.
Wyniki obecnej metaanalizy potwierdzają wyniki dwóch innych już opublikowanych – stosowanie podwójnej terapii przeciwpłytkowej za pomocą aspiryny w dawce 75 -100 mg i klopidogrelu w dawce 75 mg wiąże się z mniejszym ryzykiem udaru mózgu. Autorzy podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych badań, które dałyby łącznie podstawy do umieszczenia podwójnej terapii przeciwpłytkowej w nowych standardach postępowania.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o