2014-04-29 Aktualności

GlaxoSmithKline ogłosiła przeprowadzenie trzyczęściowej transakcji warunkowej z firmą Novartis AG, obejmującej następujące obszary: środki ochrony zdrowia (Consumer Healthcare), szczepionki i leki onkologiczne. GSK i Novartis będą wspólnie działać na rynku Consumer Healthcare, stając się  światowym liderem w tym obszarze. Jednocześnie GSK przejmie od firmy Novartis obszar biznesu szczepionkowego (poza szczepieniami na grypę). Novartis nabędzie natomiast od GSK portfolio onkologiczne i związane z nim działania badawczo-rozwojowe.

Przychody przedsięwzięcia w obszarze Consumer Healthcare, na podstawie wstępnych obliczeń za 2013 r., mają wynieść 6,5 mld GBP. GSK utrzyma pakiet kontrolny kapitału własnego na poziomie 63,5%. Andrew Witty, Prezes GSK obejmie funkcję Prezesa Zarządu nowego przedsięwzięcia, natomiast Emma Walmsley została mianowana Dyrektorem Wykonawczym nowego biznesu i będzie równocześnie członkiem jego zarządu. Rada będzie składać się z przedstawicieli kadry zarządzającej zarówno GSK jak i Novartis.

GSK przejmie dział szczepionek Novartis (z wyłączeniem szczepionek przeciwko grypie) za wstępną sumę 5,25 mld USD, do której należy doliczyć kolejne potencjalne kwoty o łącznej wysokości do 1,8 mld USD oraz bieżące wpływy z opłat licencyjnych. GSK zbywa portfolio produktów onkologicznych, a także wszystkie związane z nim działania badawczo-rozwojowe, jak również prawa do inhibitora AKT na rzecz firmy Novartis. Ponadto Novartis ma prawo pierwszeństwa w negocjacjach dotyczących onkologicznych produktów GSK będących w stadium rozwoju za łączną sumę 16 mld EUR (z czego maksymalnie 1,5 mld USD w zależności od wyników prób COMBI-d). Dzięki temu porozumieniu Novartis staje się preferowanym partnerem GSK w zakresie komercjalizacji.

Zgodnie z aktualnymi planami transakcja zostanie przeprowadzona w pierwszej połowie 2015 r., natomiast wzrost zysków przewidziany jest od 2017 r. i uzależniony od prognozowanych oszczędności oraz pojawienia się nowych możliwości rozwoju.

Prezes GSK Andrew Witty powiedział: Ta proponowana trzyczęściowa transakcja wspiera naszą strategię osiągania trwałego wzrostu sprzedaży, opartego na zróżnicowanych źródłach. Pozwala także na poprawę naszych wyników finansowych w długoterminowej perspektywie. Bez wątpienia jest to wyjątkowa okazja do jeszcze większego wzmocnienia pozycji GSK w naszych flagowych obszarach szczepionek i Consumer Healthcare na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki tej transakcji znacząco wzmocnimy nasze dwa główne obszary biznesowe, tworząc nowe możliwości zwiększania wartości dla akcjonariuszy”.

Proponowana transakcja zasadniczo zmieni kształt rocznych przychodów GSK; szacuje się, że wzrosną o 1,3 mld GBP do 26,9 mld GBP (na podstawie wstępnych obliczeń za 2013 r.), z czego: produkty lecznicze stanowić będą 62% przychodów, środki ochrony zdrowia 24%
i szczepionki 14%.

Po zakończeniu transakcji około 70% przychodów GSK będzie koncentrować się wokół czterech kluczowych obszarów biznesowych: leków oddechowych, HIV (ViiV Healthcare), szczepionek i Consumer Healthcare. Działając na rozwijających się rynkach GSK oferować będzie nowe, wiodące produkty i marki wytwarzane w chronionych technologiach.

W wyniku tej transakcji grupa produktów GSK będących w finalnym stadium rozwoju zostanie wzmocniona przez dodanie czterech nowych szczepionek z portfolio Novartis. W sumie GSK posiadałoby około 45 NMEs w II / III fazie badań klinicznych.

Po zakończeniu transakcji firma GSK będzie światowym liderem na rynku Consumer Healthcare. Firma zakłada, że w ramach tej działalności osiągnie wiodącą pozycję rynkową dzięki czołowym markom w kategorii leków bez recepty (Wellness), higieny jamy ustnej
(Oral Health), pielęgnacji i ochrony skóry (Skin Health) oraz żywienia (Nutrition), łącząc potencjał i ekspertyzę OTC i FMCG. W kategorii leków bez recepty (Wellness), nowe poszerzone portfolio pozwoli na stworzenie największej na świecie firmy OTC, a GSK obejmie wiodącą pozycję na tym rynku w ponad 35 krajach na całym świecie.

Przejęcie przez GSK obszaru biznesowego szczepionek od firmy Novartis (z wyłączeniem szczepionek przeciwko grypie) umacnia pozycję firmy, jako wiodącego producenta i dostawcy szczepionek na świecie. Zapotrzebowanie na szczepionki na światowym rynku jest duże i szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek ten będzie rosnąć w tempie około 10% rocznie.

Cieszę się z pojawiającej się przed nami możliwości. Szczepienia, potencjalnie dostępne w ofercie GSK, będą zabezpieczały pacjentów na wszystkich etapach życiowych - począwszy od pediatrycznych, przez nastolatków, do dorosłych, osób starszych, ale także podróżników i osób z grup ryzyka.  W Polsce od lat jesteśmy liderem, w ujęciu ilościowym i wartościowym na rynku prywatnym szczepionek-transakcja z Novartisem dodatkowo powiększy nasze portfolio o komplementarne produkty. Dzięki temu w jeszcze lepszym stopniu będziemy mogli odpowiadać na potrzeby pacjentów - powiedział Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny GSK w Polsce.

Transakcja wzmocni portfel produktowy GSK, zwłaszcza w obszarze szczepień przeciwko meningokokom, włączając Bexsero, nową szczepionkę mózgowych przeciwko meningokokom typu B oraz szczepionkę będącą w końcowym etapie prac badawczych  MenABCWY.

Rozszerzenie portfolio szczepionek będzie korzystne dla GSK na wszystkich rynkach, zwłaszcza amerykańskim, gdzie firma Novartis posiada duże doświadczenie w dostarczaniu produktów. Silna obecność GSK na rynkach rozwijających się stworzy nowe możliwości dla wprowadzania i rozwoju szczepionek będących do tej pory w ofercie Novartis.

Działy R&D firm GSK i Novartis w zakresie szczepionek są wysoce komplementarne, łącząc doświadczenie w wirusologii, wiedzy na temat zakażeń bakteryjnych i tworzeniu adjuwantów. Nowa spółka będzie prowadziła badania w zakresie ponad 20 różnych szczepionek, w tym substancji zapobiegających zakażeniom szpitalnym i odmatczynym, takich jak malaria i gruźlica, występujących powszechnie w krajach rozwijających się. Przejęcie tego obszaru wzmocni sieć produkcyjną GSK i wpłynie na wzrost wydajności, zwłaszcza dzięki zakładom produkcji opakowań wtórnych Novaris i infrastrukturze dostawczej we włoskim Rosia i w niemieckim Marburgu. GSK planuje również nabycie nowych zakładów produkcyjnych w Indiach i Chinach. Ponadto, integracja dostaw kilku kluczowych antygenów, obecnie dostarczanych GSK przez Novartis, skutkować będzie dalszym udoskonaleniom dzięki elastyczności, szczególnie w branży szczepionek pediatrycznych.

GSK zbywa portfolio produktów z obszaru onkologii i wszystkie związane z nim działania badawczo-rozwojowe, jak również prawa do inhibitora AKT na rzecz firmy Novartis. Ponadto, Novartis ma prawo pierwszeństwa w negocjacjach dotyczących naszych produktów onkologicznych będących w stadium rozwoju. Dzięki temu porozumieniu Novartis stał się dla GSK preferowanym partnerem w zakresie komercjalizacji.

Transakcja pokazuje, jak ogromną wartość stanowią leki onkologiczne. Wykorzystując globalną skalę działań firmy Novartis w tym obszarze potencjał innowacyjnych leków onkologicznych stworzonych w GSK będzie w pełni wykorzystany. GSK w ramach działań badawczo-rozwojowych (R&D) w dalszym ciągu będzie prowadzić programy mające na celu badanie potencjalnych opcji terapeutycznych w zakresie immunoterapii nowotworów, epigenetyki i w leczeniu guzów nowotworowych.

 

 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o