2014-07-02 Aktualności

Trastuzumab w postaci podskórnej

pozytywna opinia AOTM w sprawie refundacji

Nowa, podskórna forma podania preparatu Herceptin® (trastuzumabu) – który 15 lat temu zrewolucjonizował leczenie HER2-dodatniego raka piersi i stał się standardem terapii tego typu nowotworu – została pozytywnie zaopiniowana przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) do objęcia refundacją w ramach programu lekowego leczenia raka piersi. EMA (European Medicines Agency) zarejestrowała we wrześniu 2013 r. formę podskórnego podania leku do stosowania zarówno we wczesnej, jak i zaawansowanej postaci choroby. Podanie podskórne zajmuje od 2 do 5 minut zamiast wlewu trwającego od 30 do nawet 90 minut.

Podskórna forma Herceptin® to gotowy do użycia roztwór, podawany co trzy tygodnie w stałej dawce 600 mg/5 ml. Lek w formie podskórnej wykazuje porównywalną z formą dożylną skuteczność leczenia i zbliżony profil bezpieczeństwa. Rozprzestrzenianie się i wchłanianie wstrzykniętego roztworu po podaniu podskórnym jest możliwe dzięki innowacyjnemu połączeniu substancji czynnej trastuzumabu z substancją pomocniczą –hialuronidazą, enzymem, który zwiększa przepuszczalność tkanki podskórnej. Po podaniu podskórnym lek Herceptin® przenika do naczyń krwionośnych i działa przeciwnowotworowo, blokując aktywność receptora HER2 odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów do wzrostu komórek nowotworowych, a tym samym do rozwoju guza.

– "Większość chorych na raka piersi to ludzie aktywni życiowo i zawodowo, którzy chcą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, jak każdy zdrowy człowiek. Dla wszystkich chorych  czas i komfort leczenia ma ogromne znaczenie. Nowa forma trastuzumabu, znanego i od wielu lat standardowo stosowanego leku, w podawaniu podskórnym to duży krok do podniesienia jakości życia. Skuteczność leku jest taka sama, jak w przypadku podania dożylnego, trwa jednak tylko 5 minut"powiedziała dr hab. n. med. Maria Litwiniuk, ordynator Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Zastosowanie podskórnej formy leku trastuzumab, znacznie skraca czas pobytu pacjentki w szpitalu. Podanie podskórne, które trwa od 2 do 5 minut zamiast 30 (a nawet  90 minut na początku leczenia) jak przy podaniu dożylnym, jest równie skuteczną, a zarazem wygodniejszą formą podania tego leku. Wcześniej forma dożylna trastuzumabu wymagała nie tylko przygotowania odpowiedniej dawki leku w zależności od wagi pacjentki, ale również hospitalizacji chorych w celu podania leku. Teraz Herceptin® do podawania podskórnego nie wymaga specjalnego przygotowania i może być stosowany w warunkach ambulatorium. Nowa forma podania leku wpływa na poprawę komfortu leczenia pacjentów, dając możliwość szybkiego powrotu do aktywności, ale także komfortu pracy pielęgniarek. Możliwość podawania leku w warunkach ambulatoryjnych, bez hospitalizacji, to również oszczędność dla płatnika publicznego.

Badania kliniczne z udziałem polskich pacjentek potwierdziły, że podawanie leku Herceptin® w formie podskórnej jest preferowane przez chorych. Kobietom chorym na HER2-dodatniego raka piersi podawano lek Herceptin® w postaci dożylnej lub podskórnej, zmieniając w kolejnych cyklach drogę podania leku. Wykazano, że ponad 91% chorych leczonych trastuzumabem wybrało podskórną formę leku.

Nowy sposób podawania trastuzumabu jest szybszy i wygodniejszy także  dla personelu medycznego. W przeciwieństwie do terapii dożylnej, stałe dawki leku podawanego podskórnie nie wymagają rozpuszczania ani obliczania dawkowania na podsatawie masy ciała pacjenta, co jest konieczne przy formie dożylnej. Podawanie leku drogą podskórną nie wymaga również stosowania dawki nasycającej, która w przypadku wlewów dożylnych inicjowała działanie terapii. Przeprowadzone międzynarodowe analizy porównujące wykorzystanie czasu i zasobów szpitala (sprzętu, materiałów medycznych, zaangażowania personelu medycznego) przy zastosowaniu obu form leku Herceptin® wykazały średnią redukcję czasu pracy personelu przy podawaniu formy podskórnej o 25-42% oraz zużycia sprzętu o 66-80%. 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o