2014-07-07 Aktualności

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że czas przeżycia całkowitego chorych na raka płuca z najczęstszymi typami mutacji genu EGFR (del 19/L858R) był dłuższy, kiedy w pierwszej linii terapii otrzymywali oni afatynib, a nie chemioterapię. To najnowsze wyniki analizy, które uzyskano po połączeniu danych z dwóch badań III fazy (LUX-Lung 3 i LUX-Lung 6).

 

Wykazano, że zastosowanie afanitybu w leczeniu pierwszego rzutu u chorych na raka płuca z obecnością najczęstszych typów mutacji genu EGFR zmniejsza ryzyko zgonu o 19%. W przypadku rozpoczęcia leczenia od afanitybu, a nie od chemioterapii, mediana wydłużenia czasu przeżycia wynosi 3 miesiące.  W innym badaniu III fazy (LUX-Lung 5) z udziałem chorych na raka płuca, u których doszło do progresji choroby po kilku rzutach leczenia, stwierdzono przewagę postępowania polegającego na kontynuowaniu stosowania afanitybu z chemioterapią po progresji choroby w trakcie stosowania afanitybu w monoterapii. Dane te zostały omówiono podczas 50. corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

Prof. Klaus Dugi, Chief Medical Officer w firmie Boehringer Ingelheim, skomentował wyniki analizy: „Rak płuca nie jest jednorodną chorobą. Nasza firma jest dumna z tego, że prowadzi badania nad afatynibem w różnych sytuacjach klinicznych, ponieważ może to zaowocować poszerzeniem możliwości terapeutycznych dla tych chorych. Połączone wyniki z badania LUX-Lung 3 i LUX-Lung 6, wraz z uzyskanymi dotychczas danymi na temat jakości życia i subiektywnych punktów końcowych ocenianych przez pacjentów, w dużym stopniu wzbogacają dotychczasowe dane, wskazujące z dużą istotnością statystyczną na zasadność zastosowania afatynibu w leczeniu pierwszego rzutu u chorych na raka płuca z obecnością mutacji genu EGFR.”

W Unii Europejskiej oraz innych krajach afatynib jest dopuszczony do obrotu we wskazaniu do stosowania w leczeniu lokalnie zaawansowanego lub przerzutowego NDRP z obecnością mutacji genu EGFR. Nadal prowadzone są badania III fazy dotyczące stosowania afatynibu w raku płaskonabłonkowym okolicy głowy i szyi.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o