2014-07-25 Aktualności

Rola witaminy D w rozwoju dzieci oraz w profilaktyce i leczeniu osteoporozy jest znana od dawna. W ostatnich latach pojawiło się wiele badań, które wskazują na jeszcze inne działania tej witaminy. W różnych doniesieniach podnosi się też kwestię znaczenie niedoboru witaminy D w rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Tak szerokie spektrum działania witaminy D stanowi przedmiot dyskusji wielu ekspertów, nie wyłączając rekomendacji dotyczących suplementacji tą witaminą.

Witamina D bierze udział w utrzymaniu homeostazy wapniowo-fosforowej. Natomiast plejotropowe działanie witaminy D na różne narządy ma związek z jej wpływem na różne choroby cywilizacyjne. Prof. dr hab. n. med. Jacek Łukaszkiewicz (kierownik Zakładu Biochemii i Chemii Klinicznej, WUM) nazwał witaminę D eliksirem życia. Wskazał na jej rolę w prawidłowym działaniu układu immunologicznego, sercowo-naczyniowego, jak i w utrzymaniu płodności. Przypomiał też o doniesieniach dotyczących wpływu witaminy D na środowisko guza nowotworowego,  związku witaminy D z występowaniem nowotworu płuca i jelita grubego, jak też o pojawiających się informacjach na temat wpływu suplementacji witaminy D na spadek śmiertelności z powodu nowotworów. Istnieją również dane świadczące o tym, że witamina D może zmniejszać prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy typu 1 i 2.

Niedobór witaminy D może odgrywać dużą rolę w diagnostyce schorzeń. Jak powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski (dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie), niedobór witaminy D może mieć znaczenie w rozwoju i rokowaniu wielu chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń odporności, chorób nowotworowych. Taka konkluzja wynika z dotychczas przeprowadzonych na świecie badań, ale to jeszcze wymaga weryfikacji i dalszych prac naukowych.

Podstawowym źródłem witaminy D dla człowieka jest stymulowana promieniowaniem ultrafioletowym synteza skórna. Natomiast w naszej strefie klimatycznej od października do marca nie zachodzi synteza witaminy D w skórze. Pożywienie również nie dostarcza odpowiedniej ilości witaminy D, dlatego też konieczna jest suplementacja.  Według wytycznych ekspertów dla osób dorosłych przwidziany poziom suplementacji od września do kwietnia wynosi od 800 do 2000 jednostek witaminy dziennie. Osoby powyżej 65. r.ż powinny być suplementowane codziennie przez cały rok.

Prof. dr hab. n. med. Roman Lorenc  (Zakład Biochemii Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej, Instytut "Pomnik Zdrowia Dziecka" w Warszawie) zwrócił uwagę na zwiększanie się w Polsce odsetka osób z  niedoborem w witaminy D.  W przypadku tej grupy pacjentów konieczna jest terapia celowana; suplementacja witaminą D wymaga tutaj monitorowania.

Warto pamiętać, że warunkiem skuteczności suplementacji (i jej bepieczeństwa) jest zawsze stosowanie się do rekomendacji ekspertów.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o