2014-12-04 Aktualności

Rok 2015 w branży farmaceutycznej – szanse i zagrożenia

XXV edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM

Podczas kolejnej edycji kongresu dyskutowano nad tematami bardzo istotnymi dla branży farmaceutycznej, takimi jak wizerunek firmy farmaceutycznej, praktyczne aspekty promocji i reklamy leków oraz suplementów diety, planowane i oczekiwane zmiany w prawie farmaceutycznym w 2015 r., instytucja pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Partnerem merytorycznym Kongresu byli: Kancelaria Deloitte Legal, Kancelaria Dentons, Kancelaria DLA Piper Wiater, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka oraz Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna, zaś całemu przedsięwzięciu patronowała Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”. Miesięcznik „Lek w Polsce” był patronem medialnym kongresu.

Panel poświęcony kwestii wizerunku firmy farmaceutycznej w kontekście jej funkcjonowania na rynku poprowadzili Łukasz Sławatyniec (adwokat, Managing Associate) oraz Katarzyna Kęska (aplikant adwokacki, Associate) z Kancelarii Deloitte Legal. Prelegenci przedstawili kwestię sposobów konstruowania i reakcji na oficjalną korespondencję pomiędzy firmą farmaceutyczną a organami państwowymi. Omówiono także sposób planowania komunikatów dla prasy, w kontekście prowadzonych postępowań, z uwzględnieniem możliwości, które wynikają z prawa prasowego.

Zagadnienie promocji i reklamy leków i suplementów diety poprowadził dr Andrzej Balicki (Senior Associate w Kancelarii DLA Piper), który zaprezentował uczestnikom wymogi, jakie muszą spełniać przekazy reklamowe leków i suplementów diety. Jednocześnie wskazał na ograniczenia wynikające z regulacji oświadczeń zdrowotnych oraz dopuszczalne odwołania do chorób w reklamach suplementów diety (w tym powoływanie się na badania kliniczne i naukowe). Na koniec prelegent odniósł się do kwestii łącznego reklamowania leków i suplementów diety.

Panel poprowadzony przez Paulinę Kieszkowską-Knapik (adwokat i partner w Kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński) dotyczył ustawy refundacyjnej po dwóch latach od jej uchwalenia. W pierwszej części panelu dokonano oceny wpływu ustawy na dostępność pacjentów do leków w ramach refundacji aptecznej, w drugiej skoncentrowano się na dostępności pacjentów do leków w odniesieniu do refundacji szpitalnej.

Tematem polityki compliance w kontekście zmian prawnych zajęli się  Michał Czarnuch (adwokat, Senior Associate) i Anna Partyka-Opiela (Senior Associate) z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Omówiono cztery zagadnienia: zmiany ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, zmiany ustawy o krajowych konsultantach, a także zmiany ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i zmian w kodeksach branżowych. Stanowiło to wstęp do praktycznego omówienia zmian w polityce compliance i konsekwencji, jakie niosą one dla firm farmaceutycznych.

Kolejny panel dotyczył prawa farmaceutycznego w 2015 r. z perspektywy zmian planowanych i oczekiwanych. Jego moderatorami byli Michał Czarnuch i Walery Arnaudow (prawnik, Associate) z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. W ramach tej części debaty dokonano przeglądu najważniejszych zmian w nowelizacji prawa farmaceutycznego, m.in. pojęcia sfałszowanego produktu leczniczego, czy pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Ponadto przedstawiono zmiany w zakresie wytwarzania, importu i obrotu substancją czynną, czy też obrotu hurtowego produktami leczniczymi w świetle nowej GDP. Na koniec omówiono zmiany w regulacjach o obrocie aptecznym.

Ustawa refundacyjna w kontekście istniejących przepisów i stosowanej praktyki przez organy państwowe był tematem panelu poprowadzonego przez Michała Czarnucha i Marcina Pieklaka (Associate) z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Przeanalizowano aktualną praktykę Ministra Zdrowia pod kątem podejście do refundacji. Dyskutowano też o udziale organizacji społecznej w postępowaniu refundacyjnym. Prelegenci przedstawili również sposoby prawidłowego opisu przedmiotu przetargu na dostawę leku.

Ostatni panel kongresu dotyczył planowanej instytucji pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Zagadnienie to omówili przedstawiciele Kancelarii Dentons: Adam Odojewski (Associate), Wojciech Olszewski (Associate), Sylwia Kulczycka (Senior Associate) i Jacek Sklepowicz (Counsel). Przedstawiono konsekwencje prawne i praktyczne aspekty dla branży farmaceutycznej, w szczególności zasady kwalifikowania podmiotów jako pośredników (w tym również aktualną praktykę firm farmaceutycznych), a także obowiązki pośredników w świetle nowych przepisów, wraz ze skutkami dla przedsiębiorstw. Przedstawiono również możliwe skutki podatkowe w kontekście występujących zagrożeń i sposobów ich unikania.

Więcej informacji na temat kongresu można znaleźć na www.polfarm.biz

Copyright © Medyk sp. z o.o