2014-12-05 Aktualności

Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terenie UE nintedanib, co pozwala na jego dystrybucję w 28 krajach UE. Nintedanib w skojarzeniu z docetakselem przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym, przerzutowym lub miejscowo nawrotowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) o histologii raka gruczołowego, po chemioterapii pierwszego rzutu.

– Zatwierdzenie leku nintedanib daje nam nową i jakże potrzebną terapę drugiego rzutu przeznaczoną dla dorosłych chorych na zaawansowanego raka gruczołowego płuca – skomentował dr n. med. Martin Reck, ordynator Oddziału Onkologii Klatki Piersiowej w Klinice Nowotworów Płuca w Grosshansdorf w Niemczech oraz główny badacz LUME-Lung 1. – Badania kliniczne wykazały zwiększoną do ponad roku medianę przeżycia całkowitego u pacjentów przyjmujących nintedanib w skojarzeniu z docetakselem przy jednoczesnym utrzymaniu jakości życia, w porównaniu do chorych leczonych samym docetakselem.

Nintedanib, potrójny inhibitor angiokinaz, to lek doustny, stosowany dwa razy na dobę. Jest drugim zarejestrowanym lekiem onkologicznym w portfolio Boehringer Ingelheim. Zarejestrowano go na podstawie wyników badań klinicznych LUME-Lung 1, w których wzięło udział 1314 pacjentów z NDRP po chemioterapii pierwszego rzutu. Wyniki badań opublikowane na łamach Lancet Oncology (luty 2014 r.) wykazały, że w porównaniu do samego docetakselu, nintedanib w skojarzeniu z docetakselem znacznie zwiększył medianę całkowitego czasu przeżycia z 10,3 miesięcy do 12,6 miesięcy (p = 0,0359; HR: 0,83) u pacjentów z rakiem gruczołowym płuca, a jedna czwarta chorych przeżyła dwa lata lub więcej (przeżycie 24 miesiące – nintedanib z docetakselem, 25,7% pacjentów w porównaniu z placebo z docetakselem, 19,1% pacjentów, p=0.0359; HR: 0,83). Nintedanib charakteryzował się profilem działań niepożądanych poddających się leczeniu, bez pogorszenia związanej ze stanem zdrowia jakości życia. Odsetek chorych leczonych skojarzeniem leku nintedanib z docetakselem, u których przerwano leczenie, nie był większy w porównaniu do leczenia samym docetakselem.

Rak gruczołowy to najczęściej występujący typ nowotworów płuc, u większości chorych rozpoznawany w zaawansowanym stadium. U większości pacjentów następuje progresja w trakcie lub po chemioterapii pierwszego rzutu, stąd tak duża potrzeba nowych, skutecznych terapii drugiego rzutu.

 

 

 

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o