2015-09-18 Aktualności

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ogłosili rok 2015 rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi, których szczególnie poważne konsekwencje ponoszą osoby z grup ryzyka. Tegoroczna Debata Flu Forum poświęcona była minimalizowaniu skutków zachorowań na grypę wśród osób chorujących przewlekle oraz szczepieniom dzieci.

VII Doroczna Debata Flu Forum skupiała się wokół działań poświęconych walce z powikłaniami pogrypowymi, głównie wśród osób z grup ryzyka. Zarówno eksperci, jak i lekarze praktycy mieli okazję przedstawić swój punkt widzenia na kompleksową ochronę pacjenta chorującego przewlekle. Uczestnicy podkreślali fakt, iż szczepienia przeciw grypie osób zmagających się z dolegliwościami układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, czy też z cukrzycą są bezsprzecznie konieczne. Wirus ten poważnie zaburza funkcjonowanie i tak już bardzo osłabionego chorobą przewlekłą organizmu.

Na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia globalnym celem wyznaczonym w tym roku jest zmniejszenie śmiertelności osób chorych przewlekle o 2% rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Wynika to z założenia, że bardzo wielu zgonom w przebiegu chorób przewlekłych można zapobiec, np. zgonom z powodu powikłań pogrypowych. Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do listopada.

„W tym roku skupiliśmy się przede wszystkim na pacjentach chorujących przewlekle, tj. leczących się z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz na diabetykach. To właśnie te osoby mogą być najbardziej poszkodowane z powodu grypy. Przy zaistnieniu dwóch czynników ryzyka, np. wieku i choroby przewlekłej, ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań, a nawet zgonu wzrasta aż 202-krotnie. Właśnie dlatego tak bardzo chcemy uświadamiać, jak ważna jest profilaktyka. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega powikłaniom. Skuteczność szczepień sięga nawet 70-89% i dlatego zachęcamy wszystkich pacjentów, by zadbali o swoje zdrowie. Od zawsze podkreślam również, że szczepionka niepodana jest w 100% nieskuteczna” powiedział prof. dr med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o