2015-11-20 Aktualności

Boehringer Ingelheim rozpoczyna wdrażanie nowej strategii badawczo-rozwojowej (R&D) oraz pięcioletniego programu inwestycyjnego w tym sektorze, o czym firma poinformowała podczas listopadowej konferencji prasowej działu R&D w Berlinie. Z całkowitej wartości inwestycji 5 mld euro przypadnie na fazę przedkliniczną badań i rozwoju, natomiast 1,5 mld euro — na planowaną współpracę z partnerami zewnętrznymi.  Celem firmy jest opracowanie kolejnej generacji przełomowych produktów leczniczych i utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku, którą posiada obecnie.

„Nasza nowa strategia odzwierciedla tendencję do coraz szerszego i otwartego na innowacje nastawienia na współdziałanie ośrodków akademickich i firm w zakresie badań biomedycznych. Korzyścią dla naszych partnerów jest dostęp do naszych doświadczeń i potencjału, a także tworzenie trwałych i personalnych platform porozumienia i współpracy z naszymi zespołami R&D” - wyjaśnia dr Michel Pairet, Zastępca Prezesa ds. Badań i Rozwoju Nieklinicznego w Boehringer Ingelheim, a począwszy od stycznia 2016 r. również członek Rady Dyrektorów.

Otwartość innowacyjna stała się już podstawowym elementem badań odkrywających nowe leki.  Dział R&D współpracuje ze środowiskiem naukowym, by uwzględnić całe spektrum innowacyjnych możliwości w swoich zasobach badawczo-rozwojowych. Po pierwsze, obustronne porozumienia o współpracy z badaczami ze środowiska akademickiego oraz firmami biotechnologicznymi to ważny punkt wyjścia do realizacji projektów odkrywania nowych leków.  Boehringer Ingelheim rozpoczął kilka nowych programów współpracy badawczej z partnerami, którzy są światowymi liderami w swoich specjalnościach. Przykładem jest nowo rozpoczęta współpraca z University of Texas MD Anderson Cancer Center. Łączy ona wiedzę, jaką dysponuje MD Anderson Cancer Center na temat potencjalnych czynników warunkujących rozwój raka trzustki z doświadczeniem Boehringer Ingelheim w zakresie odkrywania i opracowywania leków.

Przedstawiając nową strategię Boehringer Ingelheim ogłosił  rozpoczęcie współpracy z czterema ważnymi partnerami naukowymi, aby wzbogacać swój dział R&D w nowatorskie rozwiązania terapeutyczne dla pacjentów z chorobą zapalną jelit (IBD, inflammatory bowel disease), a mianowicie z Icahn School of Medicine w Mount Sinai, Massachusetts General Hospital, Scripps Research Institute oraz Weill Cornell Medicine. Te cztery kierunki współpracy mają wyznaczyć i potwierdzić nowe, potencjalne cele terapeutyczne, a także identyfikować biomarkery, które mogą stać się odpowiedzią na potrzeby medyczne pacjentów cierpiących na IBD, takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Boehringer Ingelheim podpisał niedawno umowy na wyłączność z Hanmi Pharmaceuticals z Korei, których zamierzeniem jest opracowanie trzeciej generacji leczenia raka płuc skierowanego na EGFR, oraz z Circuit Therapeutics z Kalifornii, aby poprzez wdrożenie nowych technik optogenetycznych móc odkrywać nowe możliwości leczenia zaburzeń psychicznych i chorób kardiometabolicznych.
Ponadto, partnerstwa publiczno-prywatne takie jak Structural Genomics Consortium (SGC), Innovative Medicines Initiative (IMI) oraz G-protein Coupled Receptor (GPCR) Consortium zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w odkryciach nowych leków z uwagi na stwarzanie możliwości skupienia najlepszych naukowców akademickich i z sektora przemysłowego na wolnym od konkurencji polu.

Warto zaznaczyć, że inicjatywy crowdsourcing'u z organizacjami takimi jak InnoCentive oraz BioMed X Innovation Center mogą być wykorzystywane do poszukiwania naukowców z innowacyjnymi koncepcjami, aby reagować na ważne wyzwania w branży medycznej. Boehringer Ingelheim oraz BioMed X Innovation Center ogłosiły niedawno, że łączą siły i sprowadzają wybitnych naukowców do doskonałego akademickiego ośrodka w Heidelbergu, gdzie bazując na odpowiedniej infrastrukturze i mentoringu, będą pracować nad nowymi strategiami epigenetycznymi przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Co więcej, Boehringer Ingelheim inwestuje w Institute for Molecular Pathology (IMP) w Wiedniu, wspierając badania podstawowe, a także
w globalną sieć naukowców, czyli zasadnicze elementy kreatywnych przedsięwzięć. Boehringer Ingelheim Venture Fund powołany w 2010 r. z początkowym kapitałem 100 mln euro obecnie inwestuje w 13 różnych nowo powstających przedsięwzięć z obiecującym potencjałem w zakresie nowych koncepcji terapeutycznych.

 


 

Copyright © Medyk sp. z o.o