2016-07-01 Aktualności

Spółki Sanofi i Boehringer Ingelheim osiągnęły ostateczne porozumienie

w sprawie wymiany Buisness Unitu Sanofi działającego w obszarze produktów weterynaryjnych i części biznesowej Boehringer Ingelhei działającej w obszarze Consumer Healthcare.

Paryż (Francja) oraz Ingelheim (Niemcy) – 30 czerwca 2016 – spółki Sanofi oraz Boehringer Ingelheim ogłosiły w poniedziałek, 27 czerwca, podpisanie umów w sprawie transakcji strategicznej zainicjowanej w grudniu 2015 r., polegającej na wymianie części biznesowej Sanofi zajmującej się produktami weterynaryjnymi (Merial) i części Boehringer Ingelheim specjalizującej się w obszarze Consumer Healthcare (CHC). Jest to ważny etap na drodze do finalizacji transakcji, oczekiwanej pod koniec 2016 r., która wymaga jeszcze zatwierdzenia ze strony instytucji regulacyjnych na różnych rynkach. Integracja części biznesowej Boehringer Ingelheim Consumer Healthcare (CHC) ze spółką Sanofi oraz Business Unitu Merial z Boehringer Ingelheim rozpoczęłaby się po zakończeniu transakcji.

Po sfinalizowaniu, transakcja ta będzie istotną zmianą w sektorze farmaceutycznym oraz ważnym wydarzeniem w historii obu spółek.

- To rozwiązanie korzystne zarówno dla spółki Boehringer Ingelheim, jak i dla Sanofi. Jest to też jeden z najważniejszych kroków w naszej historii. Odzwierciedla naszą niezmienną koncentrację na innowacyjnych sektorach rynku. Jako spółka farmaceutyczna prowadząca badania naukowe, znacząco poprawimy pozycję na rynku produktów weterynaryjnych i staniemy się jednym z największych globalnych graczy w tym segmencie. Podobieństwa pomiędzy spółkami BI oraz Sanofi pod względem kultury pracy i podejścia do biznesu gwarantują, że części biznesowe objęte transakcją będą kontynuować swój pomyślny rozwój – mówi prof. dr Andreas Barner, Prezes Zarządu spółki Boehringer Ingelheim.

- Podpisując umowy, zbliżamy się do osiągnięcia jednego z naszych najważniejszych celów strategicznych do roku 2020 – dodaje dr Olivier Brandicourt, CEO Sanofi. – Obejmiemy pozycję lidera na rynku Consumer Healthcare oraz staniemy się wiodącą, zdywersyfikowaną firmą działającą w obszarze ochrony zdrowia ludzi. Wymiana ta poszerzy nasz portfel produktów o dobrze rozpoznawalne marki, umożliwiając w perspektywie średnio- i długoterminowej kreowanie ich wartości oraz zwiększenie naszej obecność w niektórych kluczowych krajach.

Ta strategiczna wymiana tworzy fundament do osiągnięcia przez obie spółki pożądanych rozmiarów i skali w dwóch niezwykle atrakcyjnych segmentach rynku farmaceutycznego. Po pomyślnym zakończeniu transakcji jednostka biznesowa CHC spółki Boehringer Ingelheim o wartości 6,7 mld euro zostałaby przeniesiona do Sanofi. Business Unit Sanofi Merial o wartości 11,4 mld euro zostałby włączony do Boehringer Ingelheim. Transakcja obejmuje płatność gotówkową w wysokości 4,7 mld euro na rzecz Sanofi z tytułu różnicy w wartości obu jednostek biznesowych.

Uwzględniając spodziewany wkład ze strony przejętej jednostki CHC, stopniowe wykorzystanie efektu synergii oraz przeznaczenie części wpływów netto na odkup akcji, Sanofi spodziewa się, że w 2017 r. transakcja będzie neutralna pod względem zysku na jedną akcję, a w dalszej perspektywie spowoduje jego wzrost.

Dzięki połączeniu portfela i platform technologicznych Merial i Boehringer Ingelheim w obszarze produktów przeciwpasożytniczych, szczepionek i preparatów farmaceutycznych powstałaby firma o bardziej konkurencyjnej pozycji w kluczowych segmentach, generująca większą wartość i dostarczająca więcej innowacji dla klientów na całym świecie. Część spółki Boehringer Ingelheim, specjalizująca się w produktach weterynaryjnych, co najmniej podwoiłaby wartość sprzedaży, która osiągnęłaby poziom ok. 3,8 mld euro w odniesieniu do globalnej sprzedaży w 2015 r.

W wyniku transakcji spółka Sanofi przejęłaby działalność CHC firmy Boehringer Ingelheim we wszystkich krajach z wyjątkiem Chin. Łączna sprzedaż CHC osiągnęłaby poziom ok. 4,9 mld euro1 w odniesieniu do globalnej sprzedaży w 2015 r. Dzięki uzupełnieniu oferty o portfel komplementarnych produktów i marek, Sanofi wzmocniłaby swoją pozycję w kilku strategicznych kategoriach, w tym w zakresie leczenia bólu, rozwiązań dla alergików, leków na kaszel i przeziębienie, preparatów higieny intymnej dla kobiet, dolegliwości układu pokarmowego oraz witamin, minerałów i suplementów.

- Podobnie jak Sanofi wiemy, że to dzięki zaangażowaniu i świetnym wynikom naszych pracowników ta wymiana biznesowa jest atrakcyjna dla obu stron – mówi Hubertus von Baumbach, mianowany na Prezesa Zarządu spółki Boehringer Ingelheim – Zarówno Boehringer Ingelheim, jak i Sanofi zamierzają z niezmiennym zaangażowaniem rozwijać oba obszary w przyszłości.

Zawarcie umowy poprzedził sześciomiesięczny okres negocjacji. Obie spółki przeanalizowały i przedyskutowały szczegóły transakcji. Rozważono dokładny zakres wymiany oraz zadbano o zachowanie zgodności z wymaganiami regulacyjnymi. W ostatnich miesiącach spółki Boehringer Ingelheim i Sanofi konsultowały się z odpowiednimi podmiotami społecznymi we Francji i Niemczech oraz z władzami rejestracyjnymi tak, aby przygotować podstawy do przeprowadzenia wymiany. Zgodnie z zamiarami wyrażonymi na początku negocjacji, spółki ustaliły, że głównymi ośrodkami operacyjnymi części specjalizującej się w produktach weterynaryjnych spółki Boehringer Ingelheim byłyby Lyon (Francja) oraz Tuluza (Francja). W Lyonie koncentrowałaby się działalność operacyjna, badawczo-rozwojowa i produkcyjna. W Tuluzie natomiast mieściłby się zakład produkcyjny. Ponieważ rynek amerykański odgrywa istotną rolę dla Merial, Boehringer Ingelheim zwróciłby szczególną uwagę na utrzymanie tempa działalności prowadzonej w Stanach Zjednoczonych. Niemcy byłyby najważniejszym ośrodkiem dla biznesu CHC firmy Sanofi, w szczególności w takich kategoriach jak preparaty stosowane przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych oraz leki na kaszel i przeziębienie. W zakresie tym byłoby możliwe wykorzystanie dużych możliwości obecnych zespołów Boehringer Ingelheim.

Copyright © Medyk sp. z o.o