2018-10-25
Artykuł
Migrena jest chorobą nerwowo-naczyniową, występującą z różnym nasileniem u 12% populacji. Do najbardziej typowych objawów tego schorzenia należą: jednostronny pulsujący ból głowy, trwający od 4 do 72 godzin, który ulega
nasileniu podczas aktywnoÅ›ci fizycznej, możliwość wystÄ™powania aury, nudnoÅ›ci, wymioty, foto- i fonofobia. WedÅ‚ug danych Åšwiatowej Organizacji Zdrowia migrena jest najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci wpÅ‚ywajÄ…cej na jakość życia ludzi poniżej 50. r.ż. Pomimo powszechnoÅ›ci tego problemu i precyzyjnych wytycznych, rozpoznawanie i leczenie tej choroby pozostaje nadal na niezadowalajÄ…cym poziomie. Lekiem pierwszego wyboru, który znajduje zastosowanie w terapii bólu migrenowego o umiarkowanym nasileniu, jest paracetamol (acetaminofen). ZostaÅ‚ on zakwalifikowany do grupy leków silnie rekomendowanych w leczeniu migreny na podstawie wysokiej jakoÅ›ci dowodów naukowych. Paracetamol w dawce 1000 mg nie tylko Å‚agodziÅ‚ lub caÅ‚kowicie niwelowaÅ‚ dolegliwoÅ›ci bólowe, ale również Å‚agodziÅ‚ objawy dodatkowe wystÄ™pujÄ…ce w przebiegu migreny. DostÄ™pnÄ… opcjÄ… terapeutycznÄ… jest poÅ‚Ä…czenie paracetamolu ze sÅ‚abym opioidem, takim jak kodeina czy tramadol. Preparaty zawierajÄ…ce kodeinÄ™ i paracetamol należą do najczÄ™stszych poÅ‚Ä…czeÅ„ analgetyków wykorzystywanych w leczeniu bólu zarówno ostrego, jak i przewlekÅ‚ego. Analgezja multimodalna pozwala nie tylko lepiej kontrolować dolegliwoÅ›ci bólowe, ale także zmniejsza dawkÄ™ i czÄ™stość stosowanego opioidu, a co za tym idzie – wystÄ™powanie potencjalnych dziaÅ‚aÅ„ niepożądanych. Jednak poÅ‚Ä…czenie sÅ‚abego opioidu z nieopioidowym lekiem przeciwbólowym nie powinno być leczeniem pierwszego wyboru bólów gÅ‚owy pochodzenia migrenowego.
W wytycznych wielodyscyplinarnego zespołu US Headache Consortium, dotyczących zasad leczenia migreny przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, sformułowane zostały ogólne zasady farmakoterapii ostrego bólu pochodzenia migrenowego:
1. Szybkie i skuteczne leczenie napadów.
2. Przywrócenie normalnego funkcjonowania
pacjenta.
3. Ograniczenie liczby stosowanych leków wspomagających
oraz dawek ratujÄ…cych.
4. Czynny udział chorego w podejmowaniu decyzji
dotyczÄ…cych procesu terapeutycznego.
5. Ograniczenie kosztów leczenia.
6. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań
niepożądanych leków.
Zastosowanie również mają ogólne zasady leczenia bólu wg WHO (Światowa Organizacja a przede wszystkim farmakoterapia oparta na tzw. drabinie analgetycznej. Odpowiednia farmakoterapia bólów pochodzenia migrenowego powinna być zindywidualizowana i uwzględniać stopień nasilenia dolegliwości, choroby towarzyszące, wskazania i przeciwwskazania do stosowania niektórych preparatów, jak również osobiste preferencje pacjentów.