2018-12-07
Artykuł
Pacjenci z bólem gardła pojawiają się w aptekach najczęściej w okresie upałów, gdy nadmiernie korzysta się z klimatyzacji oraz w sezonie przeziębieniowym. Zapalenie gardła, bo to ono najczęściej jest przyczyną bólu, wywoływane jest głównie przez wirusy. Infekcja może dotyczyć jedynie gardła, ale zazwyczaj pojawiają się także inne symptomy. Ból gardła towarzyszy też chorobom bakteryjnym. Pacjent będzie oczekiwał od farmaceuty porady, jak zwalczyć te nieprzyjemne objawy. Na szczęście w aptece dostępny jest cały wachlarz rozwiązań bez recepty.
Każdy z nas wielokrotnie spotyka się z tego typu bólem. W codziennej praktyce aptecznej farmaceuta nie ma możliwości dokładnego zdiagnozowania przyczyn bólu, a może być ich wiele. Opisywany przez pacjentów przybiera formy problemów z przełykaniem, „ogólnego”, „piekącego” itp.
Nie zawsze ból gardła ma związek z infekcją wirusową lub bakteryjną, niekiedy można go powiązać z problemami związanymi z nadkwasotą lub uszkodzeniami mechanicznymi, czasami z innymi chorobami, jak nowotwory. Związany może być także z uszkodzeniem śluzówki wyściełającej gardło lub stanem chorobowym migdałków, będących jedną z pierwszych linii obrony naszego organizmu przed patogenami.
Dokładne rozpoznanie należy już do lekarza, lecz nie zawsze pacjent z tego powodu udaje się do gabinetu lekarskiego. Pierwsze kroki najczęściej kieruje do farmaceuty.
W aptece możemy zalecić środki działające powlekająco, dezynfekująco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W większości są to preparaty, które łagodzą skutek, część z nich likwiduje przyczynę. Od odpowiedniego wywiadu zależy dobór właściwego środka oraz jego postaci farmaceutycznej: tabletki do ssania, aerozolu lub syropu. Istotne jest, aby ból gardła zlikwidować. Wybór substancji jest spory, ale poza nimi liczy się również smak, co w ostatnich latach jest też czynnikiem determinującym terapię tego schorzenia, a także częstotliwość stosowania, gdyż nawet tabletki do ssania lub syropy można przedawkować, o czym warto poinformować pacjenta.