2018-12-11
Artykuł
Pacjenci zgłaszający się do farmaceuty z prośbą o poradę najczęściej nie są w stanie określić, jakiego typu kaszel ich męczy. Rolą farmaceuty jest wtedy przeprowadzenie wywiadu, który pomoże później w rekomendacji odpowiedniego preparatu. W zależności bowiem od tego, czy kaszel jest suchy (inaczej nieproduktywny), czy mokry (czyli produktywny), schemat postępowania będzie zupełnie inny. W obu jednak przypadkach farmaceuta ma do dyspozycji szeroki wybór substancji, które powinien dopasować do objawów.
Kaszel jest jedną z wielu reakcji obronnych organizmu. Przyczyn jego powstania może być wiele, począwszy od ciała obcego znajdującego się w drogach oddechowych, a skończywszy na infekcjach wywoływanych przez wirusy i bakterie oraz nowotworach.
Infekcje wirusowe i bakteryjne są najczęściej spotykane w codziennej praktyce aptecznej. Preparatów zwalczających kaszel jest wiele, każdy z nich ma inny mechanizm działania i wykazuje odmienną efektywność. Najprościej podzielić je na takie, które kaszel hamują oraz na takie, które sprawiają, że jest on bardziej efektywny, a co za tym idzie – pomaga szybciej osiągnąć swój cel, czyli oczyszczenie dróg oddechowych. Za pierwszym stołem czasami trudno określić, czy kaszel jest „mokry” czy „suchy”, gdyż wymaga on osłuchania chorego, co nie leży w gestii farmaceutów.