2019-07-23
Artykuł
W ostatnich latach częstość występowania chorób alergicznych w populacji zwiększyła się, trend ten dotyczył zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Według Białej Księgi Alergii Światowej Organizacji Alergii w latach 2011-2012 aż 30-40% populacji świata cierpiało na przynajmniej jedno schorzenie alergiczne. Mimo zwiększonej częstości zachorowania na alergie, pomoc lekarska dla pacjentów nimi dotkniętych jest często niewystarczająca. Z tego powodu należy coraz szerzej stosować nowoczesne i bezpieczne leki przeciwalergiczne: w alergicznym nieżycie nosa są to głównie glikokortykosteroidy donosowe i doustne leki przeciwhistaminowe, w alergicznym zapaleniu spojówek przede wszystkim doustne i miejscowo stosowane leki przeciwhistaminowe, w pokrzywce doustne leki przeciwhistaminowe.
Wśród doustnych antyhistaminików optymalnym wyborem są preparaty II generacji (bilastyna, cetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna, lewocetyryzyna, loratadyna, rupatadyna), które cechują się znacznie korzystniejszym profilem bezpieczeństwa i działań niepożądanych w porównaniu do starszych leków I generacji. Należy także pamiętać o zasadach postępowania w przypadku wystąpienia u pacjenta ciężkiej postaci reakcji alergicznej – wstrząsu anafilaktycznego.
Do chorób alergicznych należą: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, alergie pokarmowe, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, a także anafilaksja i będący jej skutkiem wstrząs anafilaktyczny.