SARS-CoV-2 jest nowym RNA wirusem, należącym do rodziny Coronaviridae, który wywołuje u ludzi chorobę zwaną COVID-19. Do głównych objawów COVID-19 należą: wysoka gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, zmęczenie i ból mięśni. Pierwotnymi nosicielami wirusa były nietoperze, co potwierdzają badania genomu. Genom SARS-CoV-2 koduje białka strukturalne (S, E, M, N), białka niestrukturalne, odpowiedzialne za proces replikacji i białka dodatkowe.
Kluczowym elementem budowy wirusa jest S-glikoproteina, która odpowiada za wiązanie z receptorem. Wirus poprzez receptor ACE2 wnika do komórki, gdzie następuje translacja i replikacja RNA oraz składanie nowych wirionów. Wirus w tkankach płuc wywołuje silną reakcję zapalną, co wyzwala burzę cytokin, która prowadzi do szybkiego zaostrzenia objawów i pogorszenia stanu zdrowia pacjentów.
Obecnie nie ma leków specyficznych względem SARS-CoV-2, dlatego testowane są znane dotąd substancje pod kątem skuteczności względem COVID-19. Należą do nich: lopinawir-ritonawir, remdesiwir, favipirawir, chlorochina, hydroksychlorochina, nitazoksanid, iwermektyna, azytromycyna. Skuteczną opcją w walce z COVID-19 jest osocze ozdrowieńców, jako metoda biernej immunizacji. Trwają również poszukiwania szczepionki przeciw COVID-19, obecnie potencjalni kandydaci na szczepionkę znajdują się w badaniach klinicznych. Wiele roślin stosowanych m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej wykazało działanie przeciwwirusowe i mogą okazać się skuteczne zarówno w prewencji, jak i leczeniu choroby.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o