2020-09-24
Artykuł
Kolagen jest podstawowym białkiem strukturalnym tworzącym tkankę łączną, a także stanowi kluczowy budulec skóry, kości i chrząstek. Wraz z wiekiem oraz ekspozycją na czynniki środowiskowe dochodzi do stopniowej utraty kolagenu oraz zmniejszenia jego syntezy. W konsekwencji osłabieniu ulegają nasze stawy, a skóra zaczyna przejawiać pierwsze oznaki starzenia. Ze względu na swoje właściwości biologiczne kolagen jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz medycynie estetycznej.
Podobnie jak w skórze, kolagen jest podstawowym budulcem zmineralizowanej macierzy kości oraz bogatej w jego włókna amorficznej matrix chrząstek. Zaburzenie lub zmniejszenie syntezy tego białka ma swoje odzwierciedlenie w licznych jednostkach chorobowych.
Osteoporoza oraz choroba zwyrodnieniowa stawów stanowią narastający problem medyczny starzejącej się populacji. Ponadto na poziom kolagenu w naszym organizmie, prócz naturalnych procesów starzenia, wpływają również zaniedbania dietetyczne. Dostępne dane literaturowe wskazują, iż stosowanie nutriceutyku w postaci hydrolizatu
kolagenu stanowi cenne i bezpieczne uzupełnienie terapii osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Zgodnie
z najnowszą wiedzą hydrolizat kolagenu, bogaty w prolinę i glicynę, wykazuje korzystne działanie bioaktywne skutkujące poprawą parametrów metabolicznych oraz biomechanicznych kości i chrząstek.