2021-02-04 Aktualności

Epidemiologiczne podsumowanie roku

Pandemia uświadamia prawdziwą wartość szczepień

Ponad 3 000 000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, 71 392 zakażenia ospą wietrzną, 732 przypadki krztuśca i prawie 6000 zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy – tak wyglądają dane za 2020 r. zawarte w biuletynie epidemiologicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2020 r. odnotowano mniej zachorowań na choroby zakaźne niż w latach ubiegłych. Największy wpływ na ten spadek miała izolacja spowodowana pandemią nowego koronawirusa.

Ilość zachorowań na choroby zakaźne jest mniejsza niż w poprzednich latach, jednak biorąc pod uwagę ostry reżim sanitarny, w jakim żyjemy – spodziewałabym się większych spadków w tym zakresie. Tym bardziej, że na większość chorób zakaźnych dostępne są szczepionki, a pandemia uzmysławia nam, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Myślę, że po obecnych wydarzeniach, zobaczywszy świat sterroryzowany tylko jedną chorobą zakaźną – COVID-19 – ludzie przypomną sobie o wadze szczepień i nie będą chcieli ryzykować powrotu epidemii takich chorób takich jak np. odra. Mam też nadzieję, że docenimy wymiar społeczny szczepień – wszak służą one ochronie nie tylko osoby szczepionej, ale również najsłabszych osób w populacji. Przypominam, że nie każdy może poddać się szczepieniu oraz że nie każda zaszczepiona osoba wytwarza satysfakcjonującą odpowiedź immunologiczną – słowem: nie każdy szczepiony oprze się chorobie. Dlatego młodzi i silni powinni pamiętać, że szczepiąc siebie, chronią najwrażliwszych. Apeluję: nie odwlekajmy szczepień obowiązkowych, a jednocześnie pamiętajmy o zalecanych. Wszystkie choroby zakaźne są niebezpieczne i mogą spowodować groźne powikłania.  Bez względu na to, czy mowa o kleszczowym zapaleniu mózgu, tężcu, grypie czy odrze: profilaktyka zawsze wygrywa z leczeniem – powiedziała w rozmowie z  www.zaszczepsieiwedza.pl Małgorzata Ponikowska, lekarz POZ i doktorantka Katedry Biotechnologii Molekularnej na Uniwersytecie w Gdańsku. 

Najważniejszą zmianą w tegorocznym Programie Szczepień Ochronnych jest wprowadzenie obowiązkowego i bezpłatnego szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2021 r.

Szczepienia zalecane uzupełniono natomiast o rekomendację szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej oraz programach profilaktyki zdrowotnej. Dodano także rekomendację wykonywania szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 50. r.ż.

Copyright © Medyk sp. z o.o