2021-03-10 Artykuł

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest kluczowe nie tylko dla erytropoezy, ale także dla wielu reakcji zachodzących na poziomie komórkowym. Jego niedobór dotyka około 2 mld osób na świecie i jest powszechny także w krajach rozwiniętych. Niedobór żelaza bez anemii może być przyczyną nadmiernego zmęczenia i obniżenia sprawności ruchowej. Właściwa suplementacja żelaza, nawet stosunkowo małą dawką, około 100 mg na dobę, może znacznie poprawić samopoczucie i funkcjonowanie pacjentów z absolutnym lub funkcjonalnym niedoborem żelaza bez anemii.

Niedobór żelaza jednoznacznie kojarzy się z anemią, jednak coraz częściej zauważalny jest  niedobór żelaza bez anemii (IDNA), który w niektórych populacjach dotyczy nawet ponad 50% kobiet i kilku procent mężczyzn. Osoby takie mogą mieć absolutny niedobór żelaza, czyli stężenie ferrytyny w surowicy poniżej 30 μg/L (100 μg/L dla osób z chorobami przewlekłymi) lub czynnościowy niedobór żelaza, czyli poziom ferrytyny 100-300 μg/L, przy wysyceniu
transferryny poniżej 20%.
Przy takich parametrach pacjent może mieć objawy charakterystyczne dla anemii, czyli zmęczenie i osłabienie sprawności ruchowej, nawet jeśli nie rozwinęła się jeszcze ta choroba. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie roli żelaza w metabolizmie organizmu, jego roli poza erytropoezą i nakreślenie, w jaki sposób IDNA może wpływać na funkcjonowanie człowieka, czy może powodować przewlekłe zmęczenie i czy warto ten stan rozpoznawać i leczyć.

Copyright © Medyk sp. z o.o