Współzależne działanie układu krążenia i skóry pozwala na wielopłaszczyznową diagnozę, zawierającą symptomy z obu obszarów. Często objawy dermatologiczne są sygnałem informującym o przebiegu zaburzenia kardiologicznego. Jest to szczególnie widoczne przy chorobach związanych z przepływem krwi (np. niewydolności żylnej, zakrzepicy) czy występowaniu cery naczyniowej (np. teleangiektazji). Rzadsze, ale równie ważne objawy skórne pojawiają się także w chorobach genetycznych czy zakaźnych, chociaż powiązanie symptomów z dysfunkcją krążenia nie zawsze jest oczywiste. W artykule tym przedstawiono przykłady chorób krążenia, których objawy mogą pojawiać się na płaszczyźnie dermatologicznej.
Widocznymi manifestacjami chorób układu krążenia są m.in. deformacje skórne związane z zaburzonym przepływem krwi. Wskazany stan może występować pod postacią żylaków, infekcji czy zapaleń żylnych. Rozszerzone naczynia krwionośne o powierzchniowej lokalizacji uwypuklają strukturę skóry i przez to są łatwo zauważalne, chociaż nie zawsze muszą objawiać się bólem czy dyskomfortem (szczególnie w początkowych fazach rozwoju zaburzenia). Obszarem, na którym najczęściej obserwuje się występowanie żylaków, są kończyny dolne. Również często występują zakrzepice, przejawiające się zmianą koloru skóry na siny lub czerwony.
Choroby związane z upośledzonym przepływem krwi przez tkankę łączną mogą mieć różnorodne przyczyny, co zostało opisane w dalszej części artykułu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o