twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Dermatologiczne objawy zaburzeń układu krążenia

Współzależne działanie układu krążenia i skóry pozwala na wielopłaszczyznową diagnozę, zawierającą symptomy z obu obszarów. Często objawy dermatologiczne są sygnałem informującym o przebiegu zaburzenia kardiologicznego. Jest to szczególnie widoczne przy chorobach związanych z przepływem krwi (np. niewydolności żylnej, zakrzepicy) czy występowaniu cery naczyniowej (np. teleangiektazji). Rzadsze, ale równie ważne objawy skórne pojawiają się także w chorobach genetycznych czy zakaźnych, chociaż powiązanie symptomów  z dysfunkcją krążenia nie zawsze jest oczywiste. W artykule tym przedstawiono przykłady chorób krążenia, których objawy mogą pojawiać się na płaszczyźnie dermatologicznej.

Widocznymi manifestacjami chorób układu krążenia są m.in. deformacje skórne związane z zaburzonym przepływem krwi. Wskazany stan może występować pod postacią żylaków, infekcji czy zapaleń żylnych. Rozszerzone naczynia krwionośne o powierzchniowej lokalizacji uwypuklają strukturę skóry i przez to są łatwo zauważalne, chociaż nie zawsze muszą objawiać się bólem czy dyskomfortem (szczególnie w początkowych fazach rozwoju zaburzenia). Obszarem, na którym najczęściej obserwuje się występowanie żylaków, są kończyny dolne. Również często występują zakrzepice, przejawiające się zmianą koloru skóry na siny lub czerwony.

Choroby związane z upośledzonym przepływem krwi przez tkankę łączną mogą mieć różnorodne przyczyny, co zostało opisane w dalszej części artykułu.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK