2021-07-01 Aktualności

Zwyczaje higieniczne Polaków w dobie pandemii koronawirusa

Podsumowanie danych z raportu zrealizowanego na zlecenie NAOS

97% Polaków deklaruje, że dezynfekuje ręce. 83% Polaków deklaruje, że ich dzieci dezynfekują ręce; z czego 57% tylko w przedszkolu/szkole, a 52% również poza tymi placówkami. Obawa przed zakażeniem koronawirusem jest najczęstszym powodem dezynfekcji rąk (u 46% badanych), następnie chęć zachowania higieny (42%) oraz brak dostępu do wody i mydła (38%).  Tylko 7% Polaków dezynfekuje ręce ze względu na wykonywany przez nich zawód. 

50% badanych stwierdza, że najważniejszym czynnikiem zachęcającym do korzystania z preparatów do dezynfekcji rąk jest ich niezawodność, niezależnie od sytuacji, 47% z nich podaje także ochronę skóry rąk.

44% badanych do korzystania z preparatów zachęca ich poręczność, a 40% przyznaje, że korzystając z nich oszczędzają czas. Ponad połowa Polaków (52%) korzysta ze środka dezynfekującego po umyciu rąk, najwięcej Polaków (67%) robi to po przyjściu do domu oraz po wizycie u lekarza lub w szpitalu (53%).

Prawie połowa Polaków (43%) nosi przy sobie preparat do dezynfekcji rąk – częściej robią to kobiety i osoby w wieku 25-34 lata.

43% osób preferuje żel w tubce jako rodzaj podręcznego preparatu do dezynfekcji (częściej w wieku 18-24 lata), 34% wybiera płyn w butelce ze spryskiwaczem, a 26% żel w butelce z dozownikiem.

Zdecydowana większość Polaków (65%) używa płynów dezynfekcyjnych w sytuacji, kiedy umycie rąk jest niemożliwe, 17% z nich stara się niczego nie dotykać, a 16% korzysta z jednorazowych rękawiczek.

65% Polaków deklaruje, że korzystało ze środków do dezynfekcji jeszcze przed pandemią, głównie przy okazji wizyty u lekarza lub w szpitalu (40%) lub po kontakcie z osobą chorą (37%).

43% Polaków deklaruje, że dezynfekowało lub myło ręce przed posiłkiem jeszcze przed pandemią.

Około 1/5 Polaków deklaruje, że dezynfekowało ręce przed wybuchem pandemii, a 65% deklaruje, że zaczęła dezynfekować ręce na początku pandemii (marzec 2020).

44% Polaków dezynfekuje ręce 3-6 razy dziennie.

71% Polaków deklaruje, że podczas wykonywania obowiązków zawodowych jest zobowiązana do stosowania procedur dezynfekcji rąk, częściej są to kobiety. 

Większość badanych podaje, że płyny antybakteryjne mają właściwości bakteriobójcze (78%) oraz wirusobójcze (71%).

Prawie 80% badanych uważa, że zna produkty biobójcze, które jednocześnie pielęgnują skórę.

Około 1/3 Polaków twierdzi, że nie sprawdza etykiet płynów do dezynfekcji pod kątem spektrum działania.

Około ¾ respondentów dostrzega związek dezynfekcji rąk z pogorszeniem stanu skóry.

Do najczęściej występujących objawów w trakcie stosowania środków dezynfekujących należą: przesuszona skóra (54%), podrażnienia (17%), swędzenie (17%) oraz pęknięcia (17%).

45% badanych deklaruje, że obecnie stosuje środki dezynfekujące rzadziej, ponieważ nie czuje zagrożenia zakażeniem.

Prawie 1/3 Polaków zaprzestała częstego stosowania środków dezynfekujących ze względu na podrażnienia skórne.

Prawie 1/3 respondentów przyznaje, że miała w ostatnim roku problemy ze skórą. Problemy te najczęściej związane są z przesuszoną skórą (85%).

Polacy z problemami skórnymi najczęściej szukają pomocy u lekarza dermatologa (42%) oraz u lekarza rodzinnego (32%).

40% badanych twierdzi, że stosowanie środków do dezynfekcji jest niezdrowe. Większość z nich uważa, że środki te wysuszają skórę rąk (32%) lub je niszczą (31%).

U 55% badanych obawa dotycząca zachorowania na COVID-19 zmalała, a u 39% badanych nie zmieniła się. Prawie 90% Polaków uważa, że warto zabrać ze sobą środek dezynfekujący na wakacje.

Copyright © Medyk sp. z o.o