2021-07-26 Aktualności

Medyczna marihuana w aptekach

Leki recepturowe na bazie suszu

Stosowanie medycznej marihuany budzi nadal wiele kontrowersji, choć została ona zalegalizowana, a jej działanie udowodnione m.in. w walce z przewlekłym bólem, padaczką lekooporną, czy depresją.

Surowiec recepturowy Cannabis sativa flos jest dostępny na polskim rynku od ponad dwóch lat, jednakże do tej pory nie był przetwarzany w aptekach do innych postaci leków poza formą do waporyzacji. Obecnie, dzięki skorzystaniu z 6-letniego doświadczenia z Włoch w sporządzaniu leków recepturowych na bazie surowca „medycznej marihuany”, farmaceuci z aptek sieci Dr. Max nauczyli się jak przetwarzać susz do postaci leku takich, jak: kapsułki, ekstrakty olejowe, żele, krople do oczu, czopki.

Mamy już w Polsce pierwszą aptekę, która dysponuje technologiami i mocami przerobowymi do produkcji leków z suszu. Do tej pory polscy lekarze nie mieli dostępu do tych samych standardów leczenia, co w Niemczech, Holandii, czy we Włoszech. Zmienia się w Polsce prawo, zmieniają możliwości, dlatego i my zaangażowaliśmy się w ten proces, by zwiększać możliwości leczenia nowymi formami leków recepturowych. Mamy nadzieję, że wkrótce w naszym kraju terapie medyczną marihuaną staną się standardem – konkluduje Krzysztof Szponder, dyrektor zarządzający sieci franczyzowej Dr. Max Polska.

Leczenie z wykorzystaniem nowych postaci leków recepturowych na bazie suszu Cannabis sativa to temat coraz częściej podnoszony przez lekarzy jako istotny element terapeutyczny. Zespoły chorobowe w ramach, w których udowodniono skuteczne działanie konopi to m.in.: ból przewlekły, nudności i wymioty wywołane radio- i chemioterapią, kacheksja (stymulacja apetytu), spastyczność czy stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, stany lękowe, zaburzenia snu, choroba Leśniowskiego-Crohna i glejak.

Najważniejszym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego i nic nie zwalnia go z przestrzegania tej zasady – nawet ograniczenia rynkowe czy wymagania administracyjne. Bez odpowiedniej wiedzy na temat możliwości terapii z wykorzystaniem różnych form leków recepturowych na bazie surowca marihuany leczniczej, nie będzie możliwości leczenia – szczególnie tam, gdzie medyczna marihuana to ostatnia szansa na poprawę jakości życia przewlekle i onkologicznie chorych. Dlatego cieszy fakt, że branża farmaceutyczna również zauważa ten problem i robi wszystko, by zwiększyć możliwości leczenia medyczną marihuaną. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększy się dostępność innowacyjnych terapii – na to czekają lekarze, ale przede wszystkim chorzy i ich rodziny – mówi dr Jacek Cieżkowicz, chirurg klatki piersiowej, chirurg ogólny I stopnia.

Zagadnienia te od dawna są przedmiotem uwagi farmaceutów. Omawiano je m.in. podczas konferencji dotyczącej innowacyjnych terapii konopnych, zorganizowanej z inicjatywy farmaceutów sieci franczyzowej Dr. Max.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o