2021-07-28 Aktualności

Obrzęk stawów, bóle kręgosłupa i sztywność poranna – to objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby reumatologicznej. Według raportu przygotowanego w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzywczajenia” na temat wykonywania badań profilaktycznych, aż 75,9% ankietowanych odczuwa ból stawów bądź kręgosłupa.

To niepokojący sygnał, który powinien zainspirować do zmiany nawyków zdrowotnych Polaków. Globalna pandemia, siedzący tryb pracy oraz niewielka aktywność fizyczna przyczyniły się do ponadmiarowego obciążenia stawów.

Wśród najczęściej występujących chorób reumatycznych wyróżnia się: chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Te dwie ostatnie choroby zaliczamy do chorób zapalnych stawów, które pojawiają się dość często w młodym wieku. Dolegliwości stawowe na początkowym etapie mogą być przez chorych często bagatelizowane, ale jeśli  szybciej rozpocznie się leczenie farmakologiczne i wyjaśni chorym naturę schorzenia, wtedy progresja choroby może być zatrzymana.  Wspólnym mianownikiem dla chorób stawów o podłożu zapalnym może być  ból, obrzęk oraz uczucie sztywności w stawach czy okolicy krzyża. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju schorzenia, kojarzone przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku, dotykają również pacjentów w każdym wieku, w tym również osoby młode. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa pierwsze objawy niemal zawsze rozpoczynają się przed 45. r.ż.

Według raportu SW Research, aż 75,9% ankietowanych odczuwa bóle stawów i kręgosłupa. Co więcej, prawie połowa badanych, bo 49,1% w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów chorobowych poszukuje informacji i porad na portalach internetowych oraz forach medycznych. Priorytetem powinny się jednak stać wizyty u lekarza specjalisty. Dlatego tak ważne jest zachęcanie polskiego społeczeństwa do regularnych badań, ponieważ nieleczone choroby reumatologiczne niekiedy mogą stać się przyczyną częściowej lub całkowitej niepełnosprawności ruchowej.

Choroby stawów oraz kręgosłupa pojawiają się coraz częściej wśród społeczeństwa. Ma to duży związek z nieodpowiednim odżywianiem, coraz częściej pojawiającą się nadwagą  oraz mało aktywnym trybem życia. Szerzenie wiedzy na temat badań profilaktycznych, ale również samych chorób reumatycznych, w dzisiejszej rzeczywistości, powinno być priorytetem. Ważne, aby zwracać uwagę pacjentów nawet na najmniejsze dolegliwości związane ze stawami obwodowymi, szczególnie jeśli pojawiają się obrzęki tych stawów,  ponieważ nieleczone choroby  reumatyczne  są przyczyną częstego wykluczenia społecznego oraz życia w bólu – mówi prof. dr n. med. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu.

W ramach trwającej od czerwca kampanii społecznej „Zentiva - Zmieniamy Przyzwyczajenia”, sierpień będzie miesiącem  poświęconym reumatologii. Szczegóły na stronie: https://zmieniamyprzyzwyczajenia.pl/

W ramach kampanii zaplanowano również darmowy webinar dla pacjentów, który odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 15:00. Spotkanie poprowadzą: prof. nadzw. dr. hab. n. med. Piotr Wiland, kierownik katedry i kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu oraz dr. n. med. Maria Rell-Bakalarska, specjalista w zakresie reumatologii. Poruszana tematyka koncentrować się będzie wokół reumatoidalnego zapalenia stawów. Link do rejestracji: http://webinaryzentiva.pl/

 

Copyright © Medyk sp. z o.o