2021-11-08 Aktualności

Po doświadczeniach związanych z pandemią pracownicy mocniej skupiają się na trosce o swoje zdrowie i tego też wymagają od swoich pracodawców. Aż 94% zatrudnionych jest zdania, że szef powinien dbać o ich formę – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. W czwartym kwartale 2020 r., według danych GUS, spośród 16,5 mln pracujących 2,3% nie wykonywało swoich obowiązków z powodu choroby. Dla porównania, z powodu urlopu nie pracowało wówczas 2% zatrudnionych. Natomiast z danych ZUS wynika, że w pierwszym kwartale br. lekarze wystawili 5,2 mln zwolnień, a Polacy spędzili na nich w sumie blisko 62 mln dni. 

Każdy dzień nieobecności pracownika w firmie jest kosztem dla pracodawcy, który musi znaleźć dla niego zastępstwo, aby zapewnić ciągłość prac. Stąd z punktu widzenia firm korzystne jest dążenie do jak najniższej absencji.

 

Opieka medyczna największym wsparciem dla pracownika

Z badania Personnel Service wynika, że aż 94% pracowników jest zdania, że pracodawca powinien dbać o ich zdrowie. Spośród sposobów na dbanie o zdrowie zatrudnionych, najwięcej pracowników wybrałoby prywatną opiekę medyczną (67%). Najmocniej wybija się tu grupa osób w wieku 45-54 lata, spośród których 72% uznało tę opcję za najlepszy przejaw troski pracodawcy.

Co piąty pracownik za najlepsze rozwiązanie uznał dostęp do pomocy psychologicznej. Na ten wybór częściej decydowały się kobiety (24% względem 18% mężczyzn) oraz najmłodsza grupa pracowników w wieku 18-24 lata, wśród której odpowiedział tak co piąty zatrudniony.

 

Zdrowe przekąski, szczepienia i siłownia w trosce o lepsze zdrowie pracowników

Badanie wskazuje, że 21% za przejaw troski o zdrowie uznałoby darmowy dostęp do owoców i warzyw oraz zdrowych przekąsek w pracy. Taki benefit szczególnie doceniłby co trzeci zatrudniony z najmłodszej grupy wiekowej. Potrzeba ta rośnie również wraz z wielkością firmy – wśród pracowników najmniejszych firm odpowiedziało tak 17% osób, w średnich odsetek wzrósł powyżej 20%, natomiast u największych przedsiębiorstw powyżej 250 osób za tą opcją opowiedział się co czwarty zatrudniony.

Dla 19% pracowników dobrym sposobem na dbanie o zdrowie jest dostęp do darmowych szczepień, co szósta osoba wybrałaby natomiast kartę na siłownię. To rozwiązanie spotkało się z największym entuzjazmem u 24% młodych osób w wieku 18-24 lata i u co piątego pracownika największych firm. Małe zainteresowanie wywołała natomiast opcja darmowych masaży w miejscu pracy – ten sposób dbania o zdrowie przekonuje zaledwie 8% pracowników.

 

Lekarz zakładowy dobrą opcją dla największych firm

Prawie połowa pracowników chciałaby, żeby firma, dla której pracują, miała własnego lekarza na terenie zakładu. Największy odsetek zwolenników tego rozwiązania można znaleźć w średniej wielkości (od 50 do 249 osób) oraz w dużych firmach (powyżej 250 osób), wśród których na „tak” odpowiedziało kolejno 51% i 58% zatrudnionych. Przeciwnikiem tego rozwiązania w miejscu pracy jest co czwarty badany, taki sam odsetek nie ma zdania na ten temat.

Copyright © Medyk sp. z o.o