Okres przejściowy między latem a zimą jest dobrym momentem dla specjalistycznych terapii i wykorzystania silnie działających substancji w celu przywrócenia skórze biochemicznej homeostazy. Z uwagi na różnorodny charakter czynników negatywnie wpływających na tkankę łączną, w tym celu wykorzystuje się różne składniki aktywne lub zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych. W artykule przedstawiono zestawienie przykładowych terapii oraz wymieniono powszechnie występujące w preparatach substancje, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry po okresie letnim i przygotowują ją na okres niskich temperatur.
Zimą oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego nie jest tak intensywne, jednak nie oznacza to jego całkowitego braku. W tym okresie największym zagrożeniem dla skóry są niskie temperatury i mała wilgotność powietrza. Szok termiczny, jakiego doświadcza skóra po przejściu ze środowiska o niskich temperaturach do wyższych, powoduje nagłe rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co objawia się w postaci teleangiektazji czy rumienia. Oddziaływanie mrozu i wiatru przyczynia się do przesuszenia, podrażnienia, zwiotczenia, zaczerwienienia i łuszczenia się skóry.
W celu zapobiegania szkodliwemu wpływowi warunków atmosferycznych oraz łagodzenia już powstałych skutków o charakterze dermatologicznym, pacjenci mogą stosować ogólnodostępne preparaty lub poddawać się określonej terapii w gabinetach specjalistycznych.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o