2021-12-13 Aktualności

Sprzeciw Naczelnej Rady Aptekarskiej

Projekty rozporządzeń dotyczących szczepień w aptekach

W związku z pracami legislacyjnymi nad projektami rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczącymi wymogów lokalowych, jakie musi spełnić apteka, w której realizowane są szczepienia, Naczelna Rada Aptekarska w piśmie skierowanym do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego, stanowczo sprzeciwia się proponowanym zmianom.

Jak można m.in. przeczytać w liście:

(…) Naczelna Rada Aptekarska stanowczo protestuje wobec kolejnej próbie uniemożliwienia aptekom ogólnodostępnym realizacji zadań, które zostały na nie nałożone przez ustawę z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2021, poz.1977, z późn. zm.).

W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej wprowadzenie tak restrykcyjnych wymogów wstrzyma w aptekach ważny i efektywny proces szczepień przeciwko COVID-19. Z danych posiadanych przez NRA wynika, Ze w dniu 6 grudnia 2021 r. liczba aptek będących Aptecznymi Punktami Szczepień wyniosła 1166, zaś w okresie od 1 lipca do 25 listopada br. w aptekach  zaszczepiono ponad 3500 osób.

(…) Przesłane projekty zmierzają do pozbawienia podmiotów apteki praw słusznie nabytych. Równocześnie, projektodawca nie wskazuje żadnego merytorycznego uzasadnienia proponowanych rozwiązań.

W tym kontekście normatywnym, zważywszy na fakt, że wiele podmiotów prowadzących apteki, aby wypełnić ustalone wymagania, dokonało dużych nakładów inwestycyjnych, nie jest możliwe - zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej - pozbawienie tych podmiotów prawa do prowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19.

(…) Naczelna Rada Aptekarska nie zgadza się na propozycje zawarte w opiniowanych projektach, wnosząc o pozostawienie obecnie obowiązujących wymagań wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.

(…) Proponowany czas na dostosowanie lokalu apteki do ww. wymagań nie może wpłynąć na zmianę stanowiska Naczelnej Rady Aptekarskiej. Spełnienie nowych wymagań jest praktycznie niemożliwe. Proponowane zmiany wymagają w większości przypadków generalnego remontu lokalu apteki, w tym m.in. stworzenia osobnej izby, wybicia dodatkowych drzwi wejściowych, przebudowy sanitarno-hydraulicznej. W konsekwencji propozycja zawarta w projekcie obejmująca okres kilku miesięcy jest całkowicie nieadekwatna. Mając na uwadze obecny, trudny okres pandemii COVID-19, przeprowadzanie tak dużych zmian i remontów w pomieszczeniach aptek, wiązać się będzie z koniecznością ich zamykania, ograniczając możliwość dostępu pacjentów do leków.

Projektowane zmiany będą miały olbrzymi, bardzo negatywny wpływ na sektor mikro-, małych- i średnich przedsiębiorców, którzy przewidują przeprowadzanie szczepień ochronnych w związku z koniecznością dostosowania do ich wykonywania lokalu apteki ogólnodostępnej, w tym poniesienia znacznych nakładów finansowych na dostosowanie infrastruktury aptek do niezasadnych uregulowań.

Copyright © Medyk sp. z o.o