2022-03-02 Artykuł

Kolagen jest znany ludzkości od tysięcy lat. Początkowo stosowany był jako klej (z gr.: „kolla”, czyli „klej”). Przez naukowców traktowany był jako tkanka podporowa pozbawiona aktywności biologicznej. Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosły zwrot. Wyodrębniono 29 kolagenów i ponad 1000 mutacji. Ustalono, że nieprawidłowości w strukturze kolagenu mogą być przyczyną bardzo wielu chorób. Produkcja kolagenu u człowieka zaczyna się zmniejszać po 25. r.ż., a całkowicie ustaje po 60. r.ż. Wynikła potrzeba coraz większej suplementacji tego białka w różnych postaciach i z różnych przyczyn opisanych w artykule. 

Kolageny można podzielić na dwie główne grupy:
1. kolageny fibrylarne,
2. kolageny niefibrylarne.
 
Różne rodzaje kolagenów i ich struktura mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności mechanicznej, elastyczności i wytrzymałości tkankom i narządom.
Skóra właściwa w 70-85% składa się z kolagenu, z czego aż 80% stanowi najpowszechniejszy kolagen typu I. Jest odporny na rozciąganie, dzięki czemu stanowi podstawowy składnik nie tylko skóry, ale też ścięgien, kości, stawów i naczyń krwionośnych. W płynnej postaci znajduje się też w rogówce oka.

Copyright © Medyk sp. z o.o