2022-05-31 Artykuł

Skóra człowieka to złożona struktura, która odpowiada w dużym stopniu za homeostazę całego organizmu. Stopień jej nawilżenia wpływa na elastyczność i właściwości ochronne skóry. W niektórych przypadkach dochodzi do upośledzenia naturalnych mechanizmów obronnych (np. NMF) oraz nadmiernego wysuszenia i zrogowacenia naskórka. Pomocny w tych przypadkach może być mocznik, który wykazuje działanie nawilżające, proteolityczne, keratolityczne i redukujące podrażnienia.

Mocznik to organiczny związek, złożony z grupy karbonylowej, przyłączonej do dwóch reszt aminowych. Substancja ta występuje naturalnie w organizmie człowieka, stanowiąc m.in. końcowy produkt przemian związków białkowych. Poza tym znajduje się licznie w obrębie warstwy rogowej naskórka, będąc ważnym składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego NMF.
Mocznik jest częścią rozpuszczalnej frakcji warstwy rogowej i pełni w niej rolę niejako humektantu. Humektanty to substancje, które wpływają pozytywnie na nawilżenie – utrzymują cząsteczki wody w warstwie rogowej po uprzednim ściągnięciu ich z głębszych warstw skóry.

Copyright © Medyk sp. z o.o