2022-07-07 Artykuł

Hemoroidy to określenie fizjologicznych struktur, usytuowanych w dystalnej części odbytnicy i kanału odbytu. W pewnych sytuacjach (np. w przebiegu ciąży) dochodzi do powiększenia i ewentualnego wypadania hemoroidów z odbytu, co dodatkowo może objawiać się krwawieniem, obrzękiem, swędzeniem i dyskomfortem. Ciąża to najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia problemów z hemoroidami u kobiet w wieku rozrodczym. Postępowanie terapeutyczne obejmuje przede wszystkim techniki zachowawcze, w tym preparaty miejscowe.

Bardzo często spotkać się można z sytuacją, kiedy to pacjenci mylnie uważają, że samo występowanie hemoroidów jest już stanem patologicznym. Otóż nie – hemoroidy, a dokładniej guzki krwawnicze to anatomiczne i normalnie występujące u każdego człowieka struktury kanału odbytu. Przybierają one formę ciał
jamistych, które co do zasady zbudowane są z mięśniówki gładkiej, tkanki łącznej i licznych splotów naczyń krwionośnych. To głównie obecność sporej ilości połączeń tętniczo-żylnych odpowiada za ewentualne dolegliwości chorobowe.
Guzki krwawnicze występują w dystalnej części odbytnicy, a także w obrębie kanału odbytu. Pod względem pełnionej przez siebie funkcji odpowiadają za blisko 15–20% maksymalnego ciśnienia spoczynkowego w kanale odbytu. W związku z tym, że uczestniczą one w prawidłowym zamykaniu kanału odbytu, są tym samym istotnym elementem pozwalającym na właściwe zatrzymywanie stolca.

Copyright © Medyk sp. z o.o