2022-08-26 Aktualności

Prawie jeden na trzech Europejczyków (29%) twierdzi, że obecnie sypia gorzej niż przed pandemią COVID-19. Wśród Polaków ta wartość jest jeszcze wyższa, gdyż obniżenie jakości snu po pandemii potwierdziło aż 34%. Zaledwie 22% Europejczyków twierdzi, że regularnie przesypia całą noc bez przerwy. Z jakich przyczyn to wynika? Średnio co trzeci Europejczyk martwi się kwestiami związanymi z życiem codziennym. Prawie połowa (47%) Polaków ma z tego powodu problemy ze snem. Kobiety (38%) znacznie częściej niż mężczyźni (29%) nie śpią z powodu myśli związanych z codziennymi zmartwieniami.

Na drugim miejscu plasuje się poczucie niepokoju (26%), które szczególnie dotyka mieszkańców Włoch (42%). Z kolei problemy finansowe powodują, że jeden na pięciu (19%) Europejczyków ma trudności ze snem – wśród Polaków jest to 21%. Kolejne 16% skarży się na hałas z zewnątrz, a 13% na chrapanie partnera. Wizyta w toalecie zmusza 15% badanych do wstawania w nocy (potrzeba ta rośnie wraz z wiekiem).


Opinie o medycznych środkach nasennych

Medyczne środki nasenne jako sposób na walkę ze słabym snem mają różną opinię w zależności od kraju: 53% Europejczyków niechętnie zażywa je w celu poprawy jakości snu, na czele z Kazachstanem (69%), Holandią (61%), Austrią (60%) i Czechami (61%), których mieszkańcy sypiają wystarczająco dobrze. Uprzedzenia wobec stosowaniu medycznych środków nasennych wynikają z obawy przed uzależnieniem (19%), która jest najbardziej widoczna w Czechach (25%) i Kazachstanie (24%). Pojawienie się niepożądanych skutków ubocznych powstrzymuje przed zażywaniem środków nasennych 13% Europejczyków. Szczególnie niechętnie o zakupie takich produktów myślą mieszkańcy Austrii (22%) i Belgii (18%); średnia europejska wyniosła 12%.

47% Europejczyków opowiada się za stosowaniem środków nasennych, przy czym najbardziej popierają je mieszkańcy Hiszpanii (59%.), Włoch (58%) i Polski (57%), wśród których wskaźnik bezsenności był najwyższy. 26% badanych Polaków deklaruje, że rozważyłoby zażywanie środków nasennych, gdyby przepisał je lekarz pierwszego kontaktu. Opinię lekarza szczególnie wysoko cenią respondenci z Portugalii i Włoch (po 33%) oraz z Hiszpanii (32%). Kolejne 10% Europejczyków mogłoby rozważyć zażywanie środków nasennych, gdyby zalecił je farmaceuta. Z kolei dla 14% Francuzów nich tabletki nasenne są jedynym sposobem na zapewnienie sobie dobrego snu; średnia europejska wynosi 9%.

 

Opinie o produktach na bazie CBD 

Zainteresowanie środkami nasennymi opartymi na właściwościach CBD, składnika uspokajającego pozyskiwanego z liści konopi, jest mocno związane z wiekiem respondentów. Wśród Europejczyków powyżej 55. r. ż. tylko 42% twierdzi, że mogłoby skorzystać ze środków nasennych zawierających CBD. Dla osób w wieku od 18 do 34 lat liczba ta wynosi 55%. Podobnie jak w przypadku zwykłych środków nasennych, strach przed uzależnieniem jest najczęstszym powodem (13%), dla którego ludzie pozostają nieufni wobec produktów opartych na CBD. Wśród przebadanych obywateli Polski, chęć skorzystania ze środków na bazie CBD wyraża aż 62%. populacji. 52% Polaków w wieku powyżej 55. r.ż. wyraziło zainteresowanie tego typu środkami, podczas, gdy w grupie osób od 18. do 34. r.ż. jest to aż 69%.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o