2022-08-29 Aktualności

78 854 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w pierwszej połowie sierpnia tego roku. W ubiegłych sezonach tak wyraźny wzrost występował najwcześniej w ostatnim tygodniu miesiąca. W tym sezonie z darmowych szczepień będą mogły skorzystać wyłącznie kobiety w ciąży oraz osoby w wieku od 75 lat. Zaplanowano także częściową refundację tej metody profilaktyki dla dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do pełnoletności oraz dorosłych szczególnie narażonych na ciężki przebieg i niebezpieczne powikłania pogrypowe. W tym roku szczepienie przeciw grypie będzie można przyjąć w aptekach, przychodniach POZ i innych placówkach, które podpiszą wymaganą umowę z NFZ.

 
Zdaniem specjalistów najlepiej zaszczepić się jeszcze przed szczytem zachorowań. Zazwyczaj grypa atakuje po nowym roku, a w odwrót wchodzi dopiero w okolicach marca. Jednakże w tym roku letni wzrost zachorowań i podejrzeń zachorowań odnotowano wcześniej niż w ubiegłych sezonach. 

Zasada jest taka: szczepimy się tak szybko, jak jest to możliwe. Równocześnie pamiętajmy, że szczepienie daje odporność już w ciągu dwóch tygodni, więc każdy moment jest dobry –  tłumaczy lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog Medicover Polska w rozmowie z kampanią Zaszczep się wiedzą. – Tak długo, jak trwa sezon zachorowań, tak długo jest sens szczepić się przeciw grypie – nawet w grudniu czy styczniu.

 

Choć ubiegły sezon grypowy był w naszym kraju rekordowy pod względem poziomu wyszczepialności, to Polska wciąż pozostaje daleko od spełnienia rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia mówiącej o 75% zaszczepionej populacji.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o