2022-09-21
Artykuł
Wahania nastroju to powszechne zjawisko, zwłaszcza podczas menopauzy lub w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Szafran jest rośliną o udokumentowanym zastosowaniu w terapii zaburzeń nastroju czy depresji, również w przebiegu PMS i menopauzy. Mechanizm działania obejmuje układ serotoninergiczny.
Szafran (Crocus sativus) to wieloletnia roślinna zielarska, wywodząca się z rodziny Iridaceae. Pod względem budowy zioło to osiąga wysokość 20–30 cm, a okres kwitnienia i zbiorów przypada z reguły na październik. Głównym miejscem upraw na świecie jest Iran – pochodzi stamtąd prawie 90% światowej produkcji tej niezwykle
cennej rośliny. Poza Iranem pola szafranu występują też w Grecji i w Indiach, a głównym importerem z Iranu i reeksporterem na świat jest Hiszpania.
O szafranie zwykło się mówić, że jest najdroższą przyprawą świata. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że do sporządzenia 1 kg potrzeba nawet 150 000 kwiatów tej rośliny! Dlatego też cena gotowego produktu może przyprawić o zawrót głowy. Tym bardziej, że zastosowanie szafranu jest niezwykle szerokie.