2022-10-20 Aktualności

Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawniej zrzeszotnienie kości)  to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Światowy Dzień Osteoporozy został ustanowiony w 1996 r. przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF) w związku z rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą.

Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Jednakże obecnie jest diagnozowana u coraz młodszych osób. Osteoporoza może przez wiele lat nie dawać żadnych widocznych objawów. Z badań wynika, iż na tę chorobę w Polsce cierpi ok. 11% osób.  W celu wykrycia osteoporozy wykonuje się densytometrię, czyli badanie, które polega na sprawdzeniu gęstości kości.

Bardzo ważne dla profilaktyki tej choroby jest dostarczeniu swojemu organizmowi codziennej dawki witaminy D. Szczególnie zalecana jest suplementacja od października do kwietnia. W jadłospisie należy uwzględniać produkty zawierające wapń oraz białko. Warto też pamiętać o aktywności fizycznej. Witamina D dostarczana jest naszemu organizmowi poprzez słońce, dlatego zaleca się codzienne spacery.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o