2022-11-22 Aktualności

W Polsce prawdopodobnie ponad 11 mln osób ma nadciśnienie tętnicze (> 140/90 mmHg), a kolejne 6–7 mln ma podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130–139/80–89 mmHg). Oznacza to, że statystycznie problem ten dotyczy połowy z nas. Badanie przeprowadzone przez Huawei wykazało, że także prawie połowa respondentów w naszym kraju nie była świadoma skali tej choroby występującej u młodszych osób, a 44% nie wie, jak obniżyć ciśnienie krwi. Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze – mówi kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa i niezdrową dietę, spożywanie alkoholu, behawioralne czynniki ryzyka, takie jak brak aktywności fizycznej, nadwaga i długotrwały stres psychiczny, liczba osób dotkniętych chorobami kardiologicznymi wzrasta z roku na rok. Potwierdza to raport WHO: ​​„w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30–79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 mln do 1,28 mld. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi”.

O tym, w jakim wieku należy zacząć mierzyć ciśnienie oraz o 8 sposobach na jego obniżenie opowiada kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak, zaproszony przez Huawei z okazji premiery Watch D – zegarka z certyfikatami CE dla urządzenia medycznego.

 

Jak najwcześniej zadbać o serce

Z badań Huawei wynika, że tylko ​​59% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać już w wieku 20 i 30 lat, blisko 35% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać dopiero po 40. r.ż., ok. 41% mężczyzn z nich uważa, że ​​należy dbać o serce po czterdziestce lub nawet później, natomiast 7% nie wie, w jakim wieku należy zacząć to robić.

Prof. Krzysztof J. Filipiak radzi, aby jak najwcześniej zadbać o serce i monitorować jego podstawowe funkcje. Im wcześniej wykryjemy ewentualne nieprawidłowości, tym wcześniej możemy interweniować i zapobiegać niekorzystnym zmianom w naszym układzie sercowo-naczyniowym. Wiele osób nie jest świadoma ryzyka.

Zdaniem profesora ciśnienie tętnicze należy mierzyć jak najczęściej, przynajmniej raz na pół roku. Kluczowe jest upowszechnienie tego badania, żeby jak najwięcej osób mogło takich pomiarów regularnie dokonywać. Pomóc w tym mogą szeroko zakrojone „screeningi” – badania przesiewowe wykonywane przez urządzenia codzienego użytku, w tym smartwatche, takie jak Watch D. Jest to pierwszy zegarek z funkcjami monitorowania ciśnienia krwi oraz analizy EKG, potwierdzonymi certyfikatem CE dla wyrobu medycznego. Oznacza to, że wyniki jego pomiarów są dokładne i wiarygodne, więc stanowi alternatywę dla tradycyjnego ciśnieniomierza – zwłaszcza dla osób młodych i aktywnych. Diagnozę ostatecznie potwierdzi lekarz i zaleci, co robić dalej, by kontrolować swoje ciśnienie.

 

Niefarmakologiczne metody obniżania wartości ciśnienia krwi

Czy wiemy, jak je obniżyć bez użycia leków? W Polsce metod obniżania ciśnienia nie umie wskazać 44% z nas i aż 56% w najmłodszej grupie respondentów (18–29 lat). To samo się tyczy grupy osób najbardziej aktywnych zawodowo, w wieku 30–44 lat, gdzie większość (51%) nie ma o tym pojęcia.

Prof. Krzysztof J. Filipiak sugeruje, że powinniśmy nie tylko znać definicję nadciśnienia tętniczego (pomiar powyżej 140/90 mmHg), ale też aktywnie wdrażać metody obniżania wartości ciśnienia krwi w sposób niefarmakologiczny:

  • rzucić palenie – biernie i czynnie;
  • kontrolować wagę ciała – walczyć z nadwagą i otyłością;
  • ograniczyć spożywanie soli kuchennej i dodawanie jej do potraw;
  • zwiększyć spożycie warzyw i owoców, ograniczyć tłuszcze zwierzęce;
  • ograniczyć spożycie alkoholu;
  • kontrolować inne czynniki ryzyka – zaburzenia gospodarki cukrowej i lipidowej (cholesterol, trójglicerydy);
  • zwiększyć i utrzymać systematyczność w zakresie aktywności fizycznej;
  • regularnie sprawdzać swoje ciśnienie krwi za pomocą urządzeń codziennego użytku, takich jak np. Watch D, który może zapewnić szybkie badanie przesiewowe w kierunku nadciśnienia.

Copyright © Medyk sp. z o.o