2022-11-25
Artykuł
Zanim nasz mózg zacznie się starzeć, najpierw dojrzewa. Proces dojrzewania zachodzi już w życiu płodowym. Natomiast starzenie się rozłożone jest w czasie. Na ten proces mają wpływ między innymi styl życia, dieta, aktywność fizyczna i umysłowa. Najważniejsze jest, aby nieustannie stymulować swój mózg, ponieważ osoby aktywne mają mniejsze szanse na zachorowanie na chorobę Alzheimera, otępienie naczyniopochodne, choroby neurodegeneracyjne lub patologię niedokrwienną mózgu.
Neuroprotekcja to działanie poprzez stosowanie środków farmakologicznych, których celem jest utrzymanie lub jak najbardziej oszczędne zmniejszenie liczby neuronów w możliwie optymalnym stanie, gdy wskutek chorób czy urazów czaszkowo-mózgowych dochodzi do ich uszkodzenia. Jednocześnie mózg, który uległ uszkodzeniu, stopniowo przystosowuje się do zmian spowodowanych przez chorobę (lub uraz) – obrazowo można powiedzieć, że przebudowuje się tak, by uzupełnić i zastąpić uszkodzone części. Proces ten nazywamy neuroplastycznością.
Suplementacja neuroprotekcyjna ma zastosowanie zarówno w ochronie zagrożonych komórek nerwowych przed uszkodzeniem, jak i w uzupełnianiu leczenia farmakologicznego.