2023-02-17 Artykuł
Acetylocysteina jest pochodną aminokwasu cysteiny, związkiem wykazującym silne i szybkie działanie mukolityczne. Ma zdolność do rozszczepiania wiązań disiarczkowych w glikoproteinach śluzu dróg oddechowych. W efekcie powstają kompleksy hydrofilne, co powoduje upłynnienie i zmniejszenie lepkości wydzieliny. Najważniejsze wskazania do terapii acetylocysteiną to schorzenia przebiegające z nadmiernym gromadzeniem wydzieliny w drogach oddechowych, takie jak: ostre i przewlekłe zapalenia oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli i mukowiscydoza. W chorobach dróg oddechowych u osób dorosłych i u dzieci w wieku > 14 lat lek stosowany jest w dobowej dawce do 600 mg (w preparacie podanym raz dziennie lub w dawkach podzielonych). Acetylocysteina jest substancją o dużym bezpieczeństwie.

Dla infekcji dróg oddechowych charakterystyczne są także objawy ze strony gardła: zaczerwienienie, nagromadzenie wydzieliny na tylnej ścianie gardła, w przypadku zapalenia migdałków białe naloty na tych strukturach oraz kaszel suchy (nieproduktywny) lub produktywny.

W pracy omówiono mechanizm działania acetylocysteiny, wskazania i przeciwwskazania do terapii tym lekiem oraz zasady jego stosowania. Jest to jedna z substancji skutecznych w terapii zakażeń dróg oddechowych przebiegających z gromadzeniem dużej ilości wydzieliny.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o