2023-04-11 Artykuł

Choroby skóry (dermatozy) to zaburzenia zdrowotne, które prowadzą nie tylko do dyskomfortu, lecz przede wszystkim mogą powodować groźne powikłania dla całego organizmu. Występuje wiele rodzajów dermatoz obejmujących różne warstwy skóry – zarówno powierzchnię naskórka, jak i skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Zastosowanie właściwego leczenia jest kluczowym elementem terapii.

Ważną rolę w pielęgnacji i leczeniu niektórych chorób skóry odgrywają leki recepturowe, dobierane indywidualnie do potrzeb chorego w zależności od rodzaju dermatozy. Są one pomocne w poprawie kondycji skóry oraz podczas łagodzenia zmian skórnych o podłożu ogólnoustrojowym.

Jedną z najczęściej występujących chorób skóry jest atopowe zapalenie skóry (AZS, atopic dermatitis). AZS to przewlekłe, nawracające schorzenie o złożonej etiologii. W jego patogenezie ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne (wyrażone m.in. mutacjami genów dla filagryny lub innych białek bariery skóry, nieprawidłową przemianą nienasyconych kwasów tłuszczowych i wzmożoną przeznaskórkową utratą wody) oraz środowiskowe (zanieczyszczenie środowiska, alergeny, czynniki psychogenne).

Skóra atopowa charakteryzuje się suchością, świądem, zwiększoną skłonnością do rozwoju zakażeń, co skutkuje występowaniem wyprysków rumieniowo-grudkowych lub wykwitów z lichenizacją.

Wybór leczenia zależy od stopnia nasilenia objawów i wieku pacjenta. W okresie remisji choroby stosuje się preparaty pielęgnacyjne lub glikokortykosteroidy, w sytuacji zaostrzenia objawów zaleca się zaś leki przeciwzapalne i preparaty przeciwdrobnoustrojowe.

Copyright © Medyk sp. z o.o