Åšwiatowy DzieÅ„ Chorych na OsteoporozÄ™ obchodzimy 24 czerwca. Osteoporoza jest chorobÄ… cywilizacyjnÄ…, w skali globalnej dotyka ona ponad 20% kobiet oraz blisko 6% mężczyzn powyżej 50. r.ż. W Polsce cierpi na niÄ… ponad 2 mln chorych, natomiast leczy siÄ™ okoÅ‚o 1/10. WedÅ‚ug Åšwiatowej Organizacji Zdrowia w ostatnich dziesiÄ™cioleciach osteoporoza staÅ‚a siÄ™ jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych. Z jednej strony jest to zwiÄ…zane ze zmianami demograficznymi i starzeniem siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa, z drugiej – z siedzÄ…cego trybu życia.
– Niestety wszystko, co uÅ‚atwia nam poruszanie siÄ™, jak samochody, windy czy schody ruchome, wyÅ‚Ä…cza nas z codziennej aktywnoÅ›ci fizycznej, a co za tym idzie sprzyja rozwijaniu siÄ™ osteoporozy. Już nawet jeden dzieÅ„ spÄ™dzony w caÅ‚kowitym bezruchu sprzyja odwapnieniu naszego kośćca – przestrzega dr Danuta Klus, specjalista chorób wewnÄ™trznych i reumatologii z Uzdrowiska UstroÅ„ Grupy American Heart of Poland.
Obok codziennej dawki ruchu drugim istotnym czynnikiem, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z osteoporozą jest odpowiednia dieta, czyli spożywanie produktów bogatych w wapń, jak np. mleko i jego przetwory, ryby, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy i nasiona. Kluczowa jest również suplementacja witaminy D.
– Jednym z istotnych sygnałów ostrzegawczych przy osteoporozie sÄ… zÅ‚amania koÅ›ci nadgarstka oraz bóle krÄ™gosÅ‚upa, które mogÄ… Å›wiadczyć o uszkodzeniu krÄ™gów. Wówczas warto wykonać badanie densytometrii – wyjaÅ›nia dr Danuta Klus. – WiÄ™kszÄ… czujnoÅ›ciÄ… pod kÄ…tem osteoporozy powinny siÄ™ wykazać także osoby z chorÄ… tarczycÄ… oraz przyjmujÄ…ce sterydy, leki przeciwpadaczkowe lub przeciwzakrzepowe. Czynnikiem ryzyka jest również wczesna menopauza oraz obciążenia genetyczne. Rozwojowi osteoporozy sprzyja też palenie papierosów.
Osteoporoza objawia się najczęściej w późniejszym wieku, jednak profilaktykę w jej kierunku warto prowadzić od najmłodszych lat. W okresie, gdy kościec się rozwija powinniśmy przykładać szczególną wagę do odpowiedniej diety i kształtowania prawidłowej postawy ciała.
– W okresie dojrzewania podaż wapnia jest szczególnie istotna. Podczas gdy u dorosÅ‚ego czÅ‚owieka dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 1-1,2 g, u dzieci może to być nawet 2 g. Równie istotnym czynnikami jest codzienna dawka ruchu i ekspozycja na sÅ‚oÅ„ce, która przekÅ‚ada siÄ™ na odpowiedniÄ… podaż witaminy D. PamiÄ™tajmy też o tym, byÅ›my jako rodzice nie bagatelizowali zgÅ‚aszanych przez dzieci problemów z krÄ™gosÅ‚upem. Wielu nieprawidÅ‚owoÅ›ci w obrÄ™bie ksztaÅ‚towania siÄ™ naszego kośćca można by bowiem uniknąć przy odpowiednio wczesnej reakcji w mÅ‚odym wieku – podkreÅ›la specjalistka Grupy American Heart of Poland.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o