Na przestrzeni ostatnich miesięcy Główny Inspektorat Farmaceutyczny brał udział w 129 postępowaniach dotyczących przestępstw farmaceutycznych związanych z nielegalnym obrotem lekami. Spośród kierowanych przez GIF zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz zgłoszeń przekazanych do prokuratury i organów ścigania najczęstsze przypadki dotyczą sprzedaży leków przez internet i wystawiania sfałszowanych e-recept.
Sprawy z ostatnich 9 miesięcy w zakresie nielegalnej sprzedaży leków za pośrednictwem sklepów internetowych i portali społecznościowych najczęściej dotyczyły środków niedopuszczonych do obrotu w Polsce oraz tzw. parafarmaceutyków, czyli produktów, którym bezprawnie przypisywane są właściwości leku. Niechlubne miejsce w czołówce leków oferowanych w internecie nielegalnie zajmują produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancje psychotropowe lub środki odurzające, takie jak oleje CBD, produkty konopne, produkty zawierające THC, HHC, HHC-O.
Zawiadomienia kierowane przez GIF do organów ściągania dotyczyły też internetowej sprzedaży leków sfałszowanych (np. na potencję lub erekcję) lub produktów niewiadomego pochodzenia w celu wykorzystywania ich niezgodnie ze wskazaniami. Przykładem są leki zarejestrowane do stosowania w leczeniu cukrzycy, wykorzystywane do redukcji masy ciała.
Popularną grupę leków oferowanych w sposób niezgodny z prawem w internetowej sprzedaży stanowią produkty zawierające toksynę botulinową, lidokainę, tetrakainę oraz benzokainę, wykorzystywane w zabiegach kosmetycznych i medycyny estetycznej.
GIF analizuje na bieżąco oferty z produktami leczniczymi na popularnych platformach sprzedaży przez Internet. Przedstawiciele jednej z najpopularniejszych internetowych platform sprzedaży, po spotkaniu z GIF, zobowiązali się do opracowania rozwiązań technologicznych umożliwiających proaktywne wyszukiwanie ofert leków wystawianych za jej pomocą. Narzędzie ma za zadanie dokonywać bieżącej analizy ofert i w razie wykrycia produktu znajdującego się w Rejestrze Produktów Leczniczych automatycznie zdejmować daną ofertę z platformy.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o