2023-07-28 Artykuł

Do najczęściej występujących chorób jelit w Polsce zalicza się nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ), w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChLC) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), jak również zespół jelita nadwrażliwego (IBS) oraz chorobę hemoroidalną. Schorzemiom tym towarzyszy przewlekły stan zapalny w błonie śluzowej jelit. Liczne badania dowodzą, że kurkumina, z uwagi na jej przeciwzapalne właściwości, wykazuje działanie w ogólnym, jak i miejscowym leczeniu chorób jelit.

Kurkumina jest substancją należącą do związków polifenolowych, charakteryzującą się szerokim  spektrum aktywności biologicznej. Przede wszystkim kurkumina przeciwdziała stanom zapalnym, jak również wykazuje właściwości zapobiegające powstawaniu zmian nowotworowych. Dodatkowo kurkumina pełni rolę w zwalczaniu skutków stresu oksydacyjnego.

Bioaktywne kurkuminoidy, do których zaliczana jest kurkumina, cieszą się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na jej multifunkcjonalne właściwości, tj.: przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne czy neuroprotekcyjne, potwierdzone licznymi badaniami in vitro czy in vivo.

Copyright © Medyk sp. z o.o