Kleszcze to organizmy, które coraz częściej przenoszą niebezpieczne dla człowieka patogeny chorobotwórcze. Najczęściej wywołują one boreliozę, ale obecnie rośnie liczba innych schorzeń, które nazywane są koinfekcjami boreliozy. Bylica roczna to roślina, której zastosowanie może wspomóc organizm w profilaktyce tego typu chorób.
Miejscem bytowania kleszczy są przede wszystkim siedliska zalesione, zarośnięte i trawiaste, dlatego też każdy spacer po lesie czy parku powinien kończyć się dokładnym sprawdzeniem całego ciała. Pokarmem kleszczy jest przede wszystkim zwierzęca i ludzka krew, a zatem do życia kleszcze potrzebują żywicieli. Okazuje się jednak, że człowiek nie jest wcale zamierzonym i docelowym żywicielem tych organizmów, jednak ze względu na zmiany klimatu i coraz częstsze przenikanie w środowiska podmiejskie i miejskie dzikich zwierząt ilość kleszczy wokół nas znacząco się zwiększyła. Kleszcze najczęściej spotkać można przeważnie do wysokości 1300 m n.p.m., a zatem im wyżej, tym mniejsze prawdopodobieństwo zetknięcia się z tym osobnikiem.
Na świecie znanych jest prawie 800 gatunków kleszczy, z czego w Polsce spotykanych jest nieco ponad 20.
Czynnikiem sprawczym, wywołującym boreliozę i przenoszonym przez kleszcze są krętki. To Gram(-), spiralna bakteria należąca do krętków z rodziny Borrelia burgdorferi. Cała grupa krętków obejmuje prawie 20 gatunków, z czego ok. 11 występuje na terenach Eurazji, a 3 z nich odpowiedzialne są za infekcje występujące u ludzi – szczególnie Borrelia burgdorferi .
Krętki to wbrew pozorom bardzo wysoko rozwinięte patogeny bakteryjne. Mogą występować zarówno w formie aktywnej (krętki), jak też tworzyć stadia przetrwalnikowe (m.in. w formie cyst). Tego typu formy bakteryjne są zdecydowanie mniej podatne na standardowe metody leczenia, gdyż w związku z zanikiem u nich specyficznych antygenów (będących podstawą do produkcji przez organizm przeciwciał) układ immunologiczny nie działa wobec nich skutecznie.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o